Pomocnik Historyczny

Wyrafinowani wyspiarze

Japońskie umiłowanie piękna

Rzeka w zimie, piękno efemeryczne utrwalone w drzeworycie; pocz. XX w. Rzeka w zimie, piękno efemeryczne utrwalone w drzeworycie; pocz. XX w. Getty Images
Wysoce emocjonalny, zmysłowy stosunek do piękna uwidacznia się we wszystkich formach sztuki oraz w czynnościach codziennych i przedmiotach użytkowych.
Krajobraz z górą Fuji; drzeworyt Utagawy Hiroshige, 1860 r.Getty Images Krajobraz z górą Fuji; drzeworyt Utagawy Hiroshige, 1860 r.

Piękno z natury. Któż z nas nie zachwycał się pięknem japońskich kimon, finezyjnością ikebany czy wysublimowanym smakiem, z jakim aranżowane są dania japońskiej kuchni? Nie mówiąc już o wrażeniu, jakie niezmiennie robią na nas wielobarwne drzeworyty ukiyoe i misterne przedmioty z laki, zdobione unikatową techniką prószenia złotymi lub srebrnymi opiłkami (makie). Zachwycamy się japońską ceramiką – zarówno tą pozornie prostą, surową, typu raku czy bizen, jak i najwyższego gatunku porcelaną imari, delikatną, zdobioną ciemnoniebieskim tlenkiem kobaltu lub czerwonymi i szafirowymi farbami emaliowymi na mlecznobiałym tle.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Japonii” (100149) z dnia 10.06.2019; Kultura i przeszłość; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Wyrafinowani wyspiarze"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >