Pomocnik Historyczny

Ciężar dziewiątego artykułu

Japonia: zredukowane mocarstwo

Abe Shinzō, premier Japonii (2006–07 i od 2012 r.), dokonuje przeglądu Oddziałów Samoobrony w 60. rocznicę ich założenia; baza lotnicza Hyakuri pod Tokio, 26 października 2014 r. Abe Shinzō, premier Japonii (2006–07 i od 2012 r.), dokonuje przeglądu Oddziałów Samoobrony w 60. rocznicę ich założenia; baza lotnicza Hyakuri pod Tokio, 26 października 2014 r. Reuters
Stanowisko wobec spuścizny amerykańskiej okupacji, w szczególności pacyfistycznej konstytucji, jest do dziś jednym z podstawowych wyznaczników podziałów na japońskiej scenie politycznej. Burzliwe spory toczą się również wokół kwestii kształtowania świadomości historycznej oraz postaw patriotycznych.
Protesty przeciwko japońsko-amerykańskiemu traktatowi o bezpieczeństwie oraz zbliżającej się wizycie prezydenta Dwighta Eisenhowera, stacja Mitaka w Tokio, czerwiec 1960 r.Getty Images Protesty przeciwko japońsko-amerykańskiemu traktatowi o bezpieczeństwie oraz zbliżającej się wizycie prezydenta Dwighta Eisenhowera, stacja Mitaka w Tokio, czerwiec 1960 r.

Powojenny rewizjonizm. Jednym z efektów amerykańskiej okupacji był podział japońskiej elity politycznej na trzy liczące się grupy: socjalistów, początkowo faworyzowanych przez sztab gen. Douglasa MacArthura (postrzeganych jako siły demokratyczne); środowisko byłych urzędników skupionych wokół Yoshidy Shigeru, którzy w ramach rządów pośrednich byli realizatorami reform (w tym politycznych czystek); działaczy z przedwojennym stażem, przywróconych do aktywności publicznej w związku ze zmianą priorytetów Waszyngtonu wynikających z zimnej wojny.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Japonii” (100149) z dnia 10.06.2019; Teraźniejszość i przyszłość; s. 102
Oryginalny tytuł tekstu: "Ciężar dziewiątego artykułu"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >