Pomocnik Historyczny

Wielki podbój

Starcie piechurów bizantyjskich z arabskimi (tarcze okrągłe). Ilustracja z kroniki bizantyjskiej z IX/XII w. Starcie piechurów bizantyjskich z arabskimi (tarcze okrągłe). Ilustracja z kroniki bizantyjskiej z IX/XII w. AKG
Budując imperium, Arabowie nie mieli przewagi technicznej ani liczebnej. Co w takim razie zdecydowało o ich niesamowitym sukcesie?
Oddział arabski na koniach i wielbłądach. Ilustracja z manuskryptu arabskiego z XIII w.Corbis Oddział arabski na koniach i wielbłądach. Ilustracja z manuskryptu arabskiego z XIII w.

Atuty Arabów

W trzynaście lat (633–646 r.) zjednoczone arabskie plemiona podbiły Persję, a Bizancjum pozbawiły Syrii i Egiptu – choć nie wydawało się to wcześniej w ogóle możliwe! Przyczyn było kilka.

• Arabowie rozumieli i wykorzystywali potęgę pustyni – zawsze mogli wycofać się w piaski, gdzie Persowie i Bizantyjczycy nie byli w stanie ich ścigać, co oznaczało, że w zasadzie zawsze to Arabowie decydowali, czy stoczą bitwę z wrogiem. W początkowej fazie podboju był to kluczowy czynnik.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Arabów” (100163) z dnia 09.03.2020; Historia i cywilizacja; s. 36
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >