Pomocnik Historyczny

Blady cień komunizmu

Komuniści w powojennej Europie

Plakaty ze Stalinem przed paryską siedzibą komunistycznego dziennika „L’Humanite”, marzec 1953 r. Wpływy FPK były silne po wojnie, ale z czasem słabły. Plakaty ze Stalinem przed paryską siedzibą komunistycznego dziennika „L’Humanite”, marzec 1953 r. Wpływy FPK były silne po wojnie, ale z czasem słabły. AFP
Czy komuniści na zachodzie Europy mogli liczyć – na fali sukcesów Stalina w walce z hitlerowskimi Niemcami – na przejęcie władzy po wojnie? Pytanie dotyczy głównie Francji, gdzie istniał rzeczywiście silny ruch oporu.

Wariant współdziałania. Już od przełomu 1942/43 r. pozycja komunistów we francuskim podziemiu staje się dominująca. Wpływa na to zarówno ich sprawność organizacyjna i konsekwencja jak też – paradoksalnie – propaganda vichystowsko-niemiecka, która przypisuje komunistom (często niesłusznie) ogromną większość aktów oporu. Obóz Petaina (marszałek, szef kolaboracyjnego rządu Vichy) chce w ten sposób zdemonizować Resistance (ruch oporu) i odepchnąć od niej „prawdziwych Francuzów”, wywołuje jednak skutek akurat odwrotny.

Pomocnik Historyczny „Tajemnice końca wojny” (100165) z dnia 04.05.2020; Skutki; s. 127
Oryginalny tytuł tekstu: "Blady cień komunizmu"