Pomocnik Historyczny

Oko Boga, półksiężyc, krzyż

Islam, chrześcijaństwo, religie plemienne

Coroczna pielgrzymka wyznawców Kościoła Baptystów z Nazaretu (iBandla lamaNazaretha), drugiego co do wielkości Kościoła założonego w Afryce (1910 r.), łączącego chrześcijaństwo z lokalnymi tradycjami, okolice Inandy, RPA, 2018 r. Coroczna pielgrzymka wyznawców Kościoła Baptystów z Nazaretu (iBandla lamaNazaretha), drugiego co do wielkości Kościoła założonego w Afryce (1910 r.), łączącego chrześcijaństwo z lokalnymi tradycjami, okolice Inandy, RPA, 2018 r. Reuters
Religijną mapę Afryki w wielkim skrócie można przedstawić tak: na północy kontynentu dominuje islam, na południu chrześcijaństwo, ale ich przewaga nie jest całkowita. Bo wciąż istnieją pierwotne religie plemienne.

Rzesze wiernych. W Afryce chrześcijanie stanowią ok. 46 proc. całej populacji kontynentu (w tym katolicy 15 proc.) i mają obecnie niewielką przewagę nad wyznawcami islamu (41 proc.). Przy tradycyjnych kultach pozostaje 12 proc. Drobny ułamek stanowią wyznawcy hinduizmu, religii żydowskiej i innych mniejszościowych wyznań oraz osoby nieutożsamiające się z żadnym systemem wierzeń religijnych.

Przy czym podział na ogólnie islamską północ i chrześcijańskie południe nie jest sztywny.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Afryki” (100176) z dnia 02.11.2020; Dzieje najnowsze; s. 122
Oryginalny tytuł tekstu: "Oko Boga, półksiężyc, krzyż"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >