Pomocnik Historyczny

„Dobra partia”

Obowiązki królowej

Cesarzowa Eugenia de Montijo, ostatnia monarchini Francji (czwarta od lewej w białej sukni z fioletowymi dodatkami) z damami dworu; obraz Franza Winterhaltera, 1855 r. Cesarzowa Eugenia de Montijo, ostatnia monarchini Francji (czwarta od lewej w białej sukni z fioletowymi dodatkami) z damami dworu; obraz Franza Winterhaltera, 1855 r. BEW
Królowa miała być wierna rodzinie męża, dawać przykład cnót chrześcijańskich i rodzić dzieci. Skazana była na rolę drugoplanową.

Władza dla mężczyzn. Królowe, które panowały, były wyjątkiem od reguły starej jak świat, że do rządzenia powołani są mężczyźni, a zarazem potwierdzeniem zasady, że dla dobrze urodzonych zawsze można zrobić wyjątek. Oczywiście polityczni przeciwnicy niemal zawsze przedstawiali kobiece rządy jako swoiste wynaturzenie i przyczynę rozmaitych nieszczęść trapiących dane królestwo (choć i pochlebców nigdy nie brakowało).

Procesja koronacyjna brytyjskiej królowej Wiktorii; grafika nieznanego artysty, 1838 r.BEWProcesja koronacyjna brytyjskiej królowej Wiktorii; grafika nieznanego artysty, 1838 r.

Nasz przegląd wielkich władczyń w dziejach Europy – kobiet, które rządziły lub miały znaczący udział w rządach – nieprzypadkowo ogranicza się do członkiń rodzin panujących.

Pomocnik Historyczny „Władczynie Europy” (100178) z dnia 22.02.2021; Prolog; s. 6
Oryginalny tytuł tekstu: "„Dobra partia”"
Reklama