Pomocnik Historyczny

Małgorzata I (1353–1412)

Nie zachowały się oryginalne wizerunki Małgorzaty I, ten portret jest fantazją nieznanego autora z XV w. Nie zachowały się oryginalne wizerunki Małgorzaty I, ten portret jest fantazją nieznanego autora z XV w. AN
Królowa Danii, Norwegii i Szwecji.

Historycy kompromisowo przyjęli dla Małgorzaty tytuł królowej Danii, Norwegii i Szwecji, ale jest to określenie umowne – w żadnym z tych państw prawo nie przewidywało korony dla kobiety. „Babska królowa”, mawiał lekceważąco o rywalce król Szwecji Albrecht Meklemburski, a mediewiści doliczyli się w dokumentach aż 13 różnych tytułów! Zdarzało jej się wprawdzie parokrotnie złożyć podpis jako królowa, ale nigdy formalnie tego tytułu nie nosiła. To potomni przyznali jej tę godność w dowód uznania dla jej politycznego geniuszu.

Nie ulega wątpliwości, że już jej współcześni doceniali jej wysoką pozycję – jako małżonka Haakona VI Magnussona, króla Norwegii (pan. 1343–80) i krótko Szwecji (pan. 1362–64), pojawiła się w roli dronningekonsort, czyli „wspólniczki królewskiej”. A była przecież od niego znacznie młodsza i w chwili ślubu liczyła zaledwie 10 lat. Sama podpisywała się najczęściej jako „dziedziczka Waldemara i prawdziwa dziedziczka tronu Danii”.

Wykształcenie otrzymała odpowiednie dla księżniczki, a ojciec, król Danii Waldemar Odnowiciel (pan. 1340–75), zadbał o to, by nabyła przydatną wiedzę polityczną. Być może szykował dla córki przyszłość jako jego następczyni tronu. Tym bardziej że Małgorzata rychło zaczęła wykazywać się przymiotami ważnymi dla dobrego władcy: silną wolą, umiejętnościami dyplomatycznymi, opanowaniem i cierpliwością, wysoką inteligencją. Jej nauczycielką była św. Brygida, która zatroszczyła się o odpowiednie przygotowanie duchowe księżniczki.

Potężną umiejętność przekonywania i ogromną siłę woli pokazała Małgorzata tuż po śmierci ojca (1375 r.). Nie ona była kandydatką do schedy po nim, ale jej siostra Ingeborga, żona księcia meklemburskiego Albrechta.

Pomocnik Historyczny „Władczynie Europy” (100178) z dnia 22.02.2021; Portrety mniejsze; s. 67
Reklama