Pomocnik Historyczny

Pieśń epoki

Mapa kultury XIX wieku

Wystawa sztuk pięknych w Warszawie w 1828 r.; obraz Wincentego Kasprzyckiego z epoki. Wystawa sztuk pięknych w Warszawie w 1828 r.; obraz Wincentego Kasprzyckiego z epoki. Getty Images
Kultura czasu głębokich przemian.

Ku kulturze masowej. Przeobrażanie świata w XIX w. odbijało się zarówno na formie wytworów sztuki, jak i na wyobrażeniu o jej miejscu i społecznej funkcji. Zmieniali się także, generalnie, uczestnicy kultury – o ile w pierwszej połowie stulecia miała ona przede wszystkim charakter elitarny, o tyle od lat 40. i 50. coraz tłumniej zaczynali w niej uczestniczyć członkowie klas dotąd nieobecnych, czy wręcz z niej wykluczanych. Kultura się demokratyzowała – czego dobrym przykładem była choćby kariera muzeów, w których kontakt ze sztuką i historią był możliwy nie tylko dla wybranych.

Narzędziem demokratyzacji była przede wszystkim prasa. Szczególnie w drugiej połowie stulecia adresowana już do różnych grup odbiorców. Także na rynku książki pojawiły się wydawnictwa kierowane do ludu, kobiet, dzieci i młodzieży. Pod koniec stulecia można było już mówić o narodzinach kultury masowej.

Statua Wolności, autorstwa Frédérica Auguste’a Bartholdiego (przy współpracy z Gustave’em Eiffelem), w paryskiej odlewni Gayeta, przed wysyłką do Nowego Jorku; obraz Paula Josepha Victora Dargauda z 1884 r.Getty ImagesStatua Wolności, autorstwa Frédérica Auguste’a Bartholdiego (przy współpracy z Gustave’em Eiffelem), w paryskiej odlewni Gayeta, przed wysyłką do Nowego Jorku; obraz Paula Josepha Victora Dargauda z 1884 r.

Obraz kultury

Poczucie zmiany. Co spajało całą kulturę XIX w.? Na pewno poczucie zmiany, którego doświadczali zarówno twórcy sztuki, jak i jej odbiorcy. Kultura stulecia kształtowała się pod wpływem wielkiego przeobrażenia świata, a jednocześnie przeobrażenie to interpretowała, nadawała mu język i styl. Jeśli zaś chodzi o kwestie estetyczne, to rozgrywały się one, generalnie, pomiędzy biegunami: poszukiwaniem ideału wiecznego piękna a zapisywaniem nietrwałej urody tego, co się nieustannie zmienia. Pomiędzy tym, co wysokie, elitarne, a tym, co popularne, niskie.

Na kształt kultury na pewno oddziaływały nowe media, takie jak fotografia, która utrwalała wizualnie opowieść o zmieniającym się świecie. Popularne były cykle fotografii z egzotycznych podróży, albumy widoków wykładane w mieszczańskich salonach, w końcu serie wizerunków wybryków natury czy zdjęć pornograficznych.

Pomocnik Historyczny „Historia XIX w.” (100182) z dnia 30.05.2021; Piękna epoka; s. 112
Oryginalny tytuł tekstu: "Pieśń epoki"
Reklama