Pomocnik Historyczny

Jak Gierek z Ziętkiem

Śląsk za Gierka, czyli gospodarczy bastion PRL

I sekretarz KW PZPR Edward Gierek (w rozpiętej koszuli) na Wystawie Śląskiej; po prawej (w mundurze) gen. Jerzy Ziętek, za nimi Zdzisław Grudzień, następca Gierka, gdy ten awansował do Warszawy, Katowice, 1964 r. I sekretarz KW PZPR Edward Gierek (w rozpiętej koszuli) na Wystawie Śląskiej; po prawej (w mundurze) gen. Jerzy Ziętek, za nimi Zdzisław Grudzień, następca Gierka, gdy ten awansował do Warszawy, Katowice, 1964 r. Forum
W grudniu 1970 r. Gierek szedł do Warszawy w glorii dobrego gospodarza Śląska. Towarzyszyła temu społeczna nadzieja, że zaradność, zamożność i sukcesy w górniczym województwie przełożą się na cały kraj. Czy był takim dobrym gospodarzem?
Jerzy Ziętek w gabinecie przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Narodowej, Katowice, 1975 r.Forum Jerzy Ziętek w gabinecie przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Narodowej, Katowice, 1975 r.

Gorol z hanysem. Willa Jerzego Ziętka, generała, byłego wojewody, śląskiej legendy, stała po sąsiedzku z podobnym betonowym klockiem Edwarda Gierka. Gierek, zachwycając się jego pięknymi krzakami róż, zapytał pewnego razu: Jorg, dlaczego u ciebie róże są takie okazałe, a u mnie marne? – Bo widzisz, Edek, nawet w ogrodzie trzeba być dobrym gospodarzem – generał śmiał się na to wspomnienie, wręcz rechotał po swojemu. Gierek miał się obruszyć, ale zaraz machnął ręką i wiadomo było, że się nie obrazi.

Pomocnik Historyczny „Dekada Gierka” (100188) z dnia 11.10.2021; Dekada Gierka; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak Gierek z Ziętkiem"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >