Pomocnik Historyczny

William

William książę Cambridge

W szkole w Eton, 2000 r. W szkole w Eton, 2000 r. PA / EAST NEWS
William ur. 1982 książę Cambridge. Ma za zadanie ożywić kostyczną monarchię i wprowadzić ją w nowe czasy.
Podczas jubileuszu Elżbiety II – William i Kate z dziećmi George’em, Charlottą i Louisem, 2019 r.Splash/EAST NEWS Podczas jubileuszu Elżbiety II – William i Kate z dziećmi George’em, Charlottą i Louisem, 2019 r.

Zadanie dla młodych. Starszy syn księcia Karola i księżnej Diany, William Arthur Philip Louis, powszechnie znany jako książę William, zajmuje drugie po swoim ojcu miejsce w linii sukcesji do korony. Należy do młodszego pokolenia w rodzinie i z tego względu niesie na barkach spore zobowiązania. Zarówno on, jak i jego brat Harry otrzymali zadanie – tak to widzą historycy i dziennikarze – ożywienia kostycznej monarchii, ocieplenia jej wizerunku i wprowadzenia w nowe czasy. Co oznacza, że przy pewnej dozie swobody powinni podtrzymywać tradycje i dbać o własną reputację. Zwłaszcza że żyją w świetle reflektorów, zasięgu kamer i smartfonów.

Urodzony 21 czerwca 1982 r. William przyjął swoją rolę z większą pokorą niż brat, choć także miewa złą prasę. W 2008 r. użył śmigłowca Chinook brytyjskich sił powietrznych w charakterze taksówki na wyspę Wight, by zdążyć na uroczystość przedślubną u kuzyna (Harry dosiadł się po drodze). Na wniosek dziennika „The Guardian” resort obrony ujawnił, że takich prywatnych lotów było pięć, a wszystkie kosztowały podatnika ok. 50 tys. funtów (przeszło 260 tys. zł). Nie miały nic wspólnego – jak z początku utrzymywał Pałac – ze szkoleniem z pilotażu (książę z czasem został pilotem śmigłowca ratowniczego).

Williamowi zarzucano też nieróbstwo. W programie dokumentalnym „Dispatches” wyemitowanym w tym samym feralnym 2008 r. na Kanale 4 wypadł blado w zestawieniu z rodzicami – jako 26-letni przedstawiciel królewskiego rodu odbył zaledwie 14 oficjalnych wizyt, gdy Karol w jego wieku miał ich na koncie już 84, a Diana przeszło 200. Z drugiej strony ojciec następcą tronu został już w wieku trzech lat i zdał sobie z tego sprawę odpowiednio wcześnie.

Przemiana.

Pomocnik Historyczny „Windsorowie” (100189) z dnia 07.11.2021; Portrety dynastii; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "William"
Reklama