Pomocnik Historyczny

Stany Zjednoczone Ameryki

Droga do niepodległości

Zamieszki w Bostonie wywołane wprowadzeniem Ustawy stemplowej w 1765 r.; drzeworyt z poł. XIX w. Zamieszki w Bostonie wywołane wprowadzeniem Ustawy stemplowej w 1765 r.; drzeworyt z poł. XIX w. BEW
Najpierw były czysto merkantylne spory z Koroną, o podatki i cła, potem żądanie suwerenności kolonii, ale w ramach Imperium Brytyjskiego; słowo niepodległość nie padało jeszcze długo po rozpoczęciu rewolucji amerykańskiej. Ale wreszcie padło.
Podczas pisania Deklaracji Niepodległości w 1776 r., od lewej: Benjamin Franklin, John Adams, Thomas Jefferson; obraz olejny Jeana Ferrisa z pocz. XX w.BEW Podczas pisania Deklaracji Niepodległości w 1776 r., od lewej: Benjamin Franklin, John Adams, Thomas Jefferson; obraz olejny Jeana Ferrisa z pocz. XX w.

Metropolia i kolonie po wojnie siedmioletniej. W lutym 1763 r. zakończyła się wojna zwana w Europie siedmioletnią, a w Ameryce wojną z Francuzami i Indianami (French and Indian War). Zakończyła ona niemal stuletni wyścig kolonialny między Wielką Brytanią a Francją. Gdy we wrześniu 1760 r. Brytyjczycy zajęli Montreal, los francuskiej Kanady był właściwie przesądzony. Pokój paryski zawarty w 1763 r. jednoznacznie wskazywał, że potęgą kolonialną została Wielka Brytania.

Pomocnik Historyczny „Stany Zjednoczone Ameryki wydanie II” (100192) z dnia 21.02.2022; Temat z okładki; s. 19
Oryginalny tytuł tekstu: "Stany Zjednoczone Ameryki"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >