Pomocnik Historyczny

Ustrój w praktyce

Ustrój: kontrola i równowaga

Gen. Andrew Jackson, późniejszy ekspansywny prezydent, nazywany przez wrogów królem Andrzejem, w bitwie pod Nowym Orleanem w 1815 r.; litografia z 1856 r. Gen. Andrew Jackson, późniejszy ekspansywny prezydent, nazywany przez wrogów królem Andrzejem, w bitwie pod Nowym Orleanem w 1815 r.; litografia z 1856 r. BEW
Praktykowanie konstytucji ewoluowało w kierunku wzmacniania prezydentury, kompetencji władzy federalnej względem władz stanowych, rozrostu sądownictwa oraz przetasowań w klasycznym systemie kontroli i równowagi.

Podstawy konstytucyjne. Konstytucja federalna, która weszła w życie w 1788 r., stworzyła podstawy systemu politycznego Stanów Zjednoczonych określanego jako system prezydencki czy też prezydencjalny. Jego cechami wyróżniającymi było jednoczesne funkcjonowanie prezydenta jako głowy państwa i szefa władzy wykonawczej, całkowity podział władzy oznaczający niemożność łączenia funkcji i stanowisk oraz polityczna odpowiedzialność prezydenta i jego administracji przed Kongresem. Niezwykle istotnym elementem amerykańskich rozwiązań ustrojowych był system kontroli i równowagi, który ustanawiał mechanizmy pozwalające na wzajemną kontrolę instytucji władzy państwowej, aby żadna z władz nie dominowała nad pozostałymi.

Pomocnik Historyczny „Stany Zjednoczone Ameryki wydanie II” (100192) z dnia 21.02.2022; USA. Narodziny potęgi; s. 31
Oryginalny tytuł tekstu: "Ustrój w praktyce"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >