Aktualności

Nowa energia dla Warszawy

. . Materiały klienta
Elektrownia Powiśle przechodzi spektakularną przemianę i jeszcze w tym roku zelektryzuje Warszawę. W mieście, którego tkankę w znacznej części zburzono podczas II wojny światowej, przywrócenie do życia tej klasy obiektu to unikatowy projekt, który wpisuje się w światowy trend rewitalizacji historycznych przestrzeni miejskich.

Elektrownia Powiśle powstała w 1904 roku, a jej budowa całkowicie odmieniła miasto, które zaczęło tętnić życiem nawet po zmierzchu. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, dynamicznie rozwijająca się Warszawa potrzebowała jeszcze większych zasobów energii, dlatego też konieczna była rozbudowa elektrowni, która postępowałaby nadal, gdyby nie wybuch II wojny światowej. W 1944 roku Elektrownia Powiśle stała się tłem wydarzeń Powstania Warszawskiego. Ówczesny dyrektor inż. Stanisław Skibniewski ps. “Cubryna” dowodził akcją odbicia zakładu z rąk niemieckich. To także tutaj zbudowany został pojazd pancerny „Kubuś”, który wziął udział w szturmie na Uniwersytet Warszawski. Po wojnie produkcja prądu ruszyła w 1945 roku. W 1955 r., dla obsługi nowego symbolu Warszawy – Pałacu Kultury i Nauki, uruchomiono specjalny człon ciepłowniczy. Kolejne inwestycje na terenie Warszawy, sąsiadujące z elektrownią, spowodowały konieczność wyburzenia części obiektów należących do kompleksu, a produkcja prądu ostatecznie zakończyła się w 2001 roku.

.Materiały klienta.

Po ponad 15 latach od zamknięcia elektrowni, projekt został przejęty przez Tristan Capital Partners i White Star Real Estate. Od tego momentu zaczyna się nowy rozdział w historii tego miejsca. Rusza rewitalizacja obiektu, z pełnym poszanowaniem jego historii. Wiele oryginalnych elementów udaje się odzyskać, eksponując ich walory estetyczne i zabytkowe. Doświadczenie architektów z APA Wojciechowski przyczyniło się do stworzenia miejsca, jakiego jeszcze w Warszawie nie było. Ta wyjątkowa inwestycja połączy szereg funkcji, a Elektrownia Powiśle już w tym roku powróci na mapę Warszawy, dając jej mieszkańcom energię w zupełnie nowym wymiarze.

.Materiały klienta.

Michał Sadowski (APA WOJCIECHOWSKI ARCHITEKCI): „Elektrownia Powiśle to spójny kwartał miejskiej zabudowy między Dobrą, Zajęczą a Wybrzeżem Kościuszkowskim, gdzie wokół monumentalnych wręcz budynków przemysłowych z XX wieku konsekwentnie zaprojektowaliśmy zespół nowych o zróżnicowanej funkcji. Ich kształt i wzajemne usytuowanie w niezwykle dynamiczny sposób eksponują najpiękniejsze fragmenty obiektów historycznych. Zależało nam na otwartości i spójności przestrzeni. Budynki zabytkowe połączone są z nowymi przeszklonymi pasażami – powoduje to wzajemne przenikanie się wszystkich parterów. W całym kwartale będzie wiele zaułków, alejek, punktów oraz „zakamarków”.

Darek Domański (WHITE STAR REAL ESTATE): „Elektrownia Powiśle to dla nas wyjątkowy projekt, w który wkładamy całe serce. Od kilkunastu miesięcy obserwujemy, jak przestrzeń zmienia się, rozbudowuje, „nabiera kształtów”, by już wkrótce mogła się otworzyć i dać nową energię wszystkim odwiedzającym. Nasza inwestycja wpisuje się w światowy trend rewitalizacji zabytkowych przestrzeni miejskich, które łącząc historię z nowoczesnością na nowo budują miejski krajobraz. Zależy nam na tym, by w historyczne mury Elektrowni tchnąć życie, zmieniając przeznaczenie budynku, ale nie jego charakter. Plan jest taki, by połączyć szereg funkcji: handlową, rozrywkową, gastronomiczną, a także biurową, mieszkalną oraz hotel. Każdy znajdzie tu coś interesującego i inspirującego dla siebie. Serce Warszawy będzie od tego roku biło mocniej, dzięki nowej energii, płynącej prosto z Powiśla”.

.Materiały klienta.

Salon 1/2019 (100146) z dnia 23.04.2019; Dzieje się; s. 94
Więcej na ten temat
Reklama
Reklama