Aktualności

Apetyt na kulturę w mieście muzyki UNESCO

. . Materiały partnera
Katowice dla wielu osób kojarzyły się jeszcze kilkanaście lat temu wyłącznie z szarością, kopalniami i węglem. Dziś ciekawa i zróżnicowana oferta kulturalna przyciąga nie tylko mieszkańców Katowic, ale też tysiące turystów z całego kraju i zagranicy.

Na pierwszy plan zdecydowanie wybija się muzyka. To właśnie w Katowicach odbywają się znane w całej Europie festiwale muzyczne – Tauron Nowa Muzyka i OFF Festival. Dla wielbicieli bluesa najważniejszą imprezą w roku jest oczywiście Rawa Blues Festival. Warto przypomnieć, że właśnie ten gatunek muzyki w Polsce ma swoje korzenie w Katowicach, co stało się inspiracją do stworzenia projektu "Szlak Śląskiego Bluesa". Wchodząc na stronę internetową www.szlak-bluesa.pl, możecie posłuchać historii opowiadanych m.in. przez Irka Dudka, Sebastiana Riedla czy Leszka Windera, a korzystając z interaktywnej mapy - każdy z nas może samodzielnie poszukać śladów bluesa ruszając w miasto.

.Materiały partnera.

Wielbiciele klasycznych i eksperymentalnych brzmień chętnie odwiedzają siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w powstałej kosztem ponad miliarda złotych Strefie Kultury. Licząca 1800 miejsc sala koncertowa jest przez specjalistów uznawana za jedną z najlepszych w świecie, a każdy koncert przyciąga komplet publiczności. Dlatego warto już dziś sprawdzić repertuar na stronie internetowej www.nospr.org.pl i wcześniej kupić bilety! Życie muzyczne Katowic zostało zauważone i docenione! Pod koniec 2015 roku Katowice otrzymały prestiżowy tytuł Miasta Muzyki UNESCO – jako jedyne miasto w Polsce i jedno z zaledwie 13 w Europie.

Stolica województwa śląskiego ma też bogate tradycje filmowe. To właśnie tutaj urodził się, mieszkał i tworzył Kazimierz Kutz. Jego filmy są niezwykle realistyczne i wiarygodne. Sam zwykł mawiać, że nie wierzy w olśnienia, tylko realną pracę. Te słowa zapewne pozwoliły mu zrealizować jedne z największych arcydzieł polskiej kinematografii, w których często można odnaleźć właśnie Katowice. Z krajobrazu Katowic w swoich filmach korzysta także Lech Majewski, który w ostatnim czasie realizował w mieście film „Brigitte Bardot cudowna”.

.Materiały partnera.

Dzisiejsze Katowice stają się także coraz bardziej atrakcyjną destynacją dla studentów chcących kształcić się na kierunkach artystycznych, muzycznych i filmowych. Poza Akademią Sztuk Pięknych i Akademią Muzyczną dużą popularnością cieszy się także Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, który przeniósł się rok temu do nowej siedziby. Od czasu ukończenia budowy katowickiej Strefy Kultury żadna inna architektoniczna realizacja w mieście nie wzbudzała tak powszechnego zachwytu. Nowy budynek Wydziału RiTV, zyskał uznanie w oczach ekspertów, mieszkańców i samych studentów i jako jedyny obiekt w Polsce, uzyskał nominację do nagrody im. Miesa van der Rohe.

O życiu kulturalnym w Katowicach można wiele przeczytać i obejrzeć. Ale najlepiej po prostu tu przyjechać, by posmakować je samemu.

.Polityka.

Salon 1/2019 (100146) z dnia 23.04.2019; Prezentacja; s. 11
Więcej na ten temat
Reklama
Reklama