Aktualności

„Salon” – nasz nowy magazyn o wnętrzach, architekturze, sztuce i stylu życia

O tym, co nas tworzy. O przeszłości i pamięci zamkniętej, a właściwie zaklętej w domach i mieszkaniach.
LOFT W KAMIENICY, KIJÓW. Wnętrze w zabytkowej kamienicy wcale nie musi kontynuować tradycji mieszczańskiej przytulności, by być w zgodzie z 'duchem miejsca'. Oto przykład: nowoczesny, surowy apartament któremu stara architektura, odarta z tynków, tapet, ozdobnych naleciałości - aż do gołej cegły - nadaje ton.Yevhenii Avramenko LOFT W KAMIENICY, KIJÓW. Wnętrze w zabytkowej kamienicy wcale nie musi kontynuować tradycji mieszczańskiej przytulności, by być w zgodzie z 'duchem miejsca'. Oto przykład: nowoczesny, surowy apartament któremu stara architektura, odarta z tynków, tapet, ozdobnych naleciałości - aż do gołej cegły - nadaje ton.

O wiekowych murach, które przetrwały próbę czasu. Klasycznie piękne, projektowane z pietyzmem, stanowią bezcenną wartość i dziedzictwo. W polskich miastach, których tkanka historyczna została wyniszczona podczas wojen, ocalenie i odnowa zabytkowych obiektów są szczególnie ważne.

Pokazujemy inspirujące przykłady, nie tylko polskie, łączenia starego z nowym. Bez obaw, że to co nowe, przytłoczy dawne. A jak się okazuje, nawet Włosi, z największym dziedzictwem kulturowym na świecie, obserwują u siebie od czasu do czasu objawy rozdwojenia, które powstrzymuje przed ciekawą transformacją zabytków, a sprzyja ich „balsamowaniu”, („Zerwana tradycja”, wywiad z prof. Spartaco Paris z Rzymu).

Jak to jest u nas? Z architektem Robertem Koniecznym poszliśmy na spacer szlakiem gdyńskiej moderny, by doświadczyć młodych zabytków tego miasta („Biała Gdynia”). Moderna się nie starzeje – budynki z lat 30. ubiegłego wieku prezentują się nowocześniej niż te z lat późniejszych. Co można by jeszcze udoskonalić? Czy „wymiana krwi”, czyli włączenie w proces przemian architektów z innych regionów kraju czy świata, nie uczyniłoby miasta bardziej interesującym?

Z taką też myślą rzeźbiarz Xawery Wolski przywraca do świetności rodzinny dwór i park w Dańkowie na Mazowszu. Tworzy tam miejsce, w którym artyści z całego świata mogliby spotkać się, pracować i wymieniać poglądy („Powrót do korzeni”).

Architekturę, wnętrza, wzornictwo i sztukę traktujemy w „SALONIE” jako nierozerwalną całość. Nie wstydzimy się pisać o uczuciach i emocjach, jakie towarzyszą spełnianiu marzeń o domu chroniącym klimat minionych czasów i pokoleń. Zapraszam do znakomitych wnętrz, pełnych tajemnic, zakamarków. Przeszły one dużą zmianę i w pełni z nią pogodzone poddają się historii, która toczy się dalej.

Małgorzata Tomczyk, redaktor prowadząca
m.tomczyk@polityka.pl

Magazyn „Salon” już dostępny w naszym sklepie internetowym!

Premierowy SALON nr 1/2019PolitykaPremierowy SALON nr 1/2019

PRZEROBIONE. Będąc dziełem geniuszu i megalomanii, FILHARMONIA HAMBURSKA zamyka epokę ikon w architekturze, ale też kieruje uwagę ku temu, co porzucone i niechciane, pokazuje potencjał wysłużonych budynków (w tym przypadku spichlerza). To bodaj najbardziej spektakularna adaptacja upływającej dekady.Materiały prasowe firm: Maxim Schulz, Michael Zapf, Ralph LarmannPRZEROBIONE. Będąc dziełem geniuszu i megalomanii, FILHARMONIA HAMBURSKA zamyka epokę ikon w architekturze, ale też kieruje uwagę ku temu, co porzucone i niechciane, pokazuje potencjał wysłużonych budynków (w tym przypadku spichlerza). To bodaj najbardziej spektakularna adaptacja upływającej dekady.

ART VILLA, ŻOLIBORZ. 'Gracja' znanego rzeźbiarza Krzysztofa M. Bednarskiego to żartobliwe odwołanie do klasycznego posągu. W przestrzeni żoliborskiego domu trudno traktować ją jak obiekt muzealny.Olo StudioART VILLA, ŻOLIBORZ. 'Gracja' znanego rzeźbiarza Krzysztofa M. Bednarskiego to żartobliwe odwołanie do klasycznego posągu. W przestrzeni żoliborskiego domu trudno traktować ją jak obiekt muzealny.

EKSTRAWAGANCJE W PALAZZO, WENECJA. Garść kwiatów wiśni, owoce jarzębiny, łyżka weneckiej czerwieni, a do tego mosiądz, drewno eukaliptusa i para wodna - dla alchemików z MERCANTE TESTA nie ma oczywistych zestawień.Carola RipamontiEKSTRAWAGANCJE W PALAZZO, WENECJA. Garść kwiatów wiśni, owoce jarzębiny, łyżka weneckiej czerwieni, a do tego mosiądz, drewno eukaliptusa i para wodna - dla alchemików z MERCANTE TESTA nie ma oczywistych zestawień.

XAWERY WOLSKI, wybitny polski rzeźbiarz, odniósł spektakularny sukces: wystawy w najlepszych galeriach świata, intratne kontrakty. W Dańkowie na Mazowszu otwiera dom pracy twórczej dla artystów z całego świata i park sztuki. TKANIE CZASU - eksperyment artystyczny z gorącym silikonem.Jacek KucharczykXAWERY WOLSKI, wybitny polski rzeźbiarz, odniósł spektakularny sukces: wystawy w najlepszych galeriach świata, intratne kontrakty. W Dańkowie na Mazowszu otwiera dom pracy twórczej dla artystów z całego świata i park sztuki. TKANIE CZASU - eksperyment artystyczny z gorącym silikonem.

HISTORIA PÓŁSERIO. Wycinana komputerowo sterowaną frezarką ROZCHWIANA SZAFA, proj. Ferrucio Laviani, www.fratelliboffi.itmateriały prasoweHISTORIA PÓŁSERIO. Wycinana komputerowo sterowaną frezarką ROZCHWIANA SZAFA, proj. Ferrucio Laviani, www.fratelliboffi.it

Salon 1/2019 (100146) z dnia 23.04.2019; Wstęp; s. ${issuePage}
Więcej na ten temat
Reklama
Reklama