Lodowiec Rodanu. Trzeba go zobaczyć, zanim się roztopi
Lodowiec Rodanu dziś jest nawet większy niż tysiące lat temu, bo nieustannie się przez ten czas formował i zmieniał, zwiększał i pomniejszał.
Lodowiec Rodanu
Switzerland Tourism/Materiały partnera

Lodowiec Rodanu

Lodowiec Rodanu
Switzerland Tourism/Materiały partnera

Lodowiec Rodanu

Słyszy się czasem w mediach, że lodowiec Rodanu trzeba okładać folią, żeby zupełnie nie zniknął. Taką terapię fundują mu co roku tutejsi naukowcy, którzy próbują zatrzymać – a przynajmniej spowolnić – jego topnienie.

Lodowiec leży w Alpach Urneńskich, nieopodal małej wioski Gletsch w kantonie Wallis w południowej Szwajcarii. Jej nazwa wskazuje na bliskie sąsiedztwo właśnie z lodowcami, ale tak się akurat składa, że tego jednego może wkrótce zabraknąć.

Zdaniem badaczy lodowiec skurczył się dramatycznie przez ostatnie 150 lat. Czuły na zmiany klimatu, każdego lata przesuwa się o 10 centymetrów. Jego grota zmienia więc kształt, a tuż obok rozrasta się jezioro lodowcowe. Niektórzy naukowcy uspokajają – w razie ochłodzenia lodowiec może nawet nabrać masy. Metodami datowania ustalili, że jest dziś nawet większy niż tysiące lat temu, bo nieustannie się przez ten czas formował i zmieniał, zwiększał i pomniejszał. Inni badacze nie są tak optymistyczni – skoro przez niespełna dwa stulecia lodowiec tak drastycznie się skurczył, to najwyraźniej jest wrażliwy na każdą klimatyczną zmianę. A przecież w przyszłości ma się raczej ocieplać niż ochładzać. Niezależnie od tych specjalistycznych sporów warto go jednak na własne oczy zobaczyć – zanim się (ewentualnie) roztopi. Obserwowanie lodowca w nieustannych fazach przemiany samo w sobie jest fascynujące.

Szacuje się, że lodowiec ma 11,5 tys. lat. Jest źródłem dla rzeki Rodan rozpoczynającej swój bieg na wysokości 1753 m n.p.m. Dotrzemy w te strony, obierając specjalny szlak turystyczny, prowadzący z hotelu Glacier du Rhone z wioski Gletsch w stronę przełęczy Furka. Trasa jest okrężna – celowo. Po drodze zatrzymamy się sześć razy, zgłębiając historię tego miejsca, jego faunę i florę. Historia sięga daleko wstecz, do następujących po sobie epok lodowcowych. Dlatego ma charakter dydaktyczny – uświadamia, jak mocarna jest natura, ale podatna zarazem na wszystko, co się wokół dzieje, zwłaszcza w klimacie.

Wracając do folii i naukowców – badacze na własny użytek wytyczyli w lodowcu tunel, który za ich zgodą można pokonać samodzielnie. „Tak długo, jak to możliwe” – dodają przekornie.

www.obergoms.ch

Przewodnik do pobrania w formacie PDF pod tym linkiem: http://goo.gl/mFUF1r

Czytaj także

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną