Centrum Kulturalno-Kongresowe w Lucernie cieszy zmysły. Wszystkie
Troskę o optymalne zagospodarowanie przestrzeni widać – i słychać – także w salach koncertowych i konferencyjnych.
Centrum Kulturalno-Kongresowe (KKL) w Lucernie
Switzerland Tourism/Materiały partnera

Centrum Kulturalno-Kongresowe (KKL) w Lucernie

Lucerna
Switzerland Tourism/Materiały partnera

Lucerna

Centrum Kulturalno-Kongresowe (KKL) w Lucernie słynie z doskonałej akustyki. Budynek projektu francuskiego architekta Jeana Nouvela otwarto w 1998 r., z pierwszym koncertem wystąpiła zaś Filharmonia Berlińska pod batutą Claudio Abbado. KKL oddano do użytku bardzo szybko – powstawało między 1995 i 2000 r. na fasadach budynku Armina Meiliego z lat 30.

To też jakiś element filozofii recyklingu – zamiast stawiać nowe budynki, wprowadza się innowacje do architektury już istniejącej. Na różnych etapach powstawania KKL architekt konsultował się zresztą z mieszkańcami. To dzięki temu gmach wkomponowuje się w krajobraz miasta, wnika w jego tkankę, przylegając do Jeziora Czterech Kantonów. A jednocześnie bardzo się wyróżnia – m.in. dlatego, że ma płaski, ogromny dach (o powierzchni 113 na 107 m, nieco większej niż standardowe boisko do gry w piłkę nożną).

O jakość noszącego się w KKL dźwięku zadbał zmarły przed kilkoma laty Russell Johnson, amerykański spec od akustyki. Sala koncertowa, ze względu na dominującą kolorystykę nazywana Salą Białą, ma 1300 m kw. Johnson wykorzystał każdy centymetr i wiele rodzajów drewna: klon, wiśnię, buk i sosnę.

Stworzył system cyrkulacji powietrza (oczywiście tajny i niezrozumiały dla laika), dzięki któremu dźwięki niepożądane stają się niesłyszalne dla ludzkiego ucha i nie rozpraszają. Przestrzeń jest maksymalnie wytłumiona i czuła na muzykę, zwłaszcza muzykę klasyczną, instrumentalną. To niesłychane osiągnięcie, zważywszy na wymiary samej sali i liczbę widzów, których jest w stanie obsłużyć – na pięciu kondygnacjach (wliczając parter i cztery piętra balkonów) pomieszczono w sumie 1840 siedzeń, wykonanych z błękitnych materiałów. Tę samą barwę ma sufit.

W KKL odbywają się festiwale i koncerty (m.in. Międzynarodowe Tygodnie Muzyczne), na które ściągają artyści i melomani ze świata. W budynku pomieściły się także centrum kongresowe i zasobne muzeum sztuki. Ze względu na lokalizację KKL pełni też funkcję osobliwego tarasu widokowego – z restauracji Scala rozpościera się szeroki widok na jezioro, chyba najpiękniejszy w tym rejonie. Krótko mówiąc: KKL ma cieszyć zmysły. Wszystkie.

www.luzern.com

Przewodnik do pobrania w formacie PDF pod tym linkiem: http://goo.gl/mFUF1r

Czytaj także

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną