Krowie dzwonki, zegarki i czekolada – oto prawdziwe symbole Szwajcarii
Po co tutejszym krowom dzwonki? To, po pierwsze, forma zabezpieczenia.
Szwajcarska krowa z dzwonkiem.
Switzerland Tourism/Materiały partnera

Szwajcarska krowa z dzwonkiem.

W filmie „Młodość” Paolo Sorrentino jest pewna ujmująca scena: do głównego bohatera, emerytowanego kompozytora, docierają dźwięki okolicznej przyrody. Słyszy powiew wiatru, świergot ptaków, muczenie, pobrzękują krowie dzwonki. Do takich symfonii Szwajcarzy są przyzwyczajeni. 

Gdyby opowiedzieć o Szwajcarii wyłącznie za pomocą przedmiotów, krowie dzwonki wymieniałoby się jednym tchem z zegarkami, czekoladą i serem. To jeden z jej symboli, w dodatku taki, którego nie da się skonsumować, więc zostaje z nami na dłużej.

Po co tutejszym krowom dzwonki? To, po pierwsze, forma zabezpieczenia. Krowy lubią spacerować, a kraj jest górzysty, pagórkowaty, zróżnicowany – bydło rozproszone, ale głośne, łatwiej zlokalizować. Po drugie, wielkość dzwonków i bogactwo zdobień świadczą o zamożności hodowców, o ich statusie społecznym. Niektóre są zatem skromne, inne naszpikowane detalami i okazałe. Wierzy się wreszcie, po trzecie, że dzwonki odganiają złe duchy, przynajmniej od pastwiska. A może nie tylko?

Produkcja krowich dzwonków też jest procesem czarownym. Powstają w malowniczej wiosce Appenzell z zastosowaniem głównie tradycyjnych metod, przekazywanych z każdym kolejnym pokoleniem. Rzemieślnicy odlewają je z pomocą dawnych narzędzi z niezwykłym pietyzmem – nie seryjnie, nie w fabrykach, ale własnoręcznie i z najwyższą troską o detal. Dzwonki powiewają, rzecz jasna, na równie starannie wykonanych paskach, przedstawiających zwykle sceny z regionu: krowy, pasterzy, lokalny krajobraz. Pasek w dowolnym rozmiarze i inne lokalne akcesoria można zamówić przez internet (www.appenzellergurt.com), ale Appenzell warto wcześniej odwiedzić i zobaczyć taki warsztat od środka.

Zwłaszcza że wieś sprzyja wszelkiej twórczości, wyrobnictwu, słowem: ludzkim pasjom. Pracują tu gonciarze (zawód na wyginięciu!), stolarze, hafciarze, meble maluje się ręcznie i tak samo wyrabia się przedmioty. Przyjemność sprawi nam zresztą sam spacer – w akompaniamencie ludowej muzyki i, oczywiście, pobrzękiwania krowich dzwonków.

www.appenzell.ch

Przewodnik do pobrania w formacie PDF pod tym linkiem: http://goo.gl/mFUF1r

Czytaj także

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną