Werdenberg. Średniowieczna oaza, w której czas się zatrzymał
Miasteczko jest średniowieczną oazą, w której tradycja nieustannie zderza się ze współczesnością.
Werdenberg
Switzerland Tourism/Materiały partnera

Werdenberg

W miasteczku Werdenberg we wschodniej Szwajcarii czas jakby się zatrzymał. Dość wspomnieć, że to jedna z najstarszych drewnianych osad na świecie. Przetrwała nienaruszona, szczęśliwie pomijana przez pożary – wiele podobnych miejsc przed laty strawił ogień.

Werdenberg wyróżnia i to, że jest niewielkich rozmiarów. Z niespełna setką mieszkańców i 34 domami uchodzi za jedno z najmniejszych miasteczek w kraju. Rozmiar niewielki, ale wielki rozmach – sercem osady jest zamek, pod którym rozciąga się rząd tradycyjnych alpejskich chatek ze spadzistymi dachami (chalet), zbudowanych w połowie z kamienia, w połowie z drewna. Wszystko to odbija się urokliwie w tafli jeziora.

Werdenberg otrzymał prawa miejskie w średniowieczu, zapisał się w archiwach już w 1289 r. Sam zamek, wpisany do inwentarza dóbr narodowych o szczególnej wartości, wznoszono zaś od 1228 r. Najpierw postawiono twierdzę, później mur obronny, przez lata rozrastał się także dziedziniec. Sala rycerska zachowała się niemal bez zmian, jakby nietknięta zębem czasu. W zamku, który ma rzadki kształt trapezu, mieszkali niegdyś przedstawiciele rodu Werdenbergów.

Teraz mieści się tu muzeum, które zdaje z tamtych czasów dobrze udokumentowaną relację. I nie tylko: obejrzymy tu i kolekcję broni, i wystawę, która przybliża historię kantonu St. Gallen oraz stosunków między hrabiostwem i zwykłą ludnością. Drugie muzeum mieści się w jednym ze średniowiecznych domów. Obydwa są zwykle otwarte od kwietnia do października.

Werdenberg przez cały rok tętni życiem, zwłaszcza kulturalnym. W ramach cyklicznych festiwali słucha się zarówno muzyki dawnej, jak i zupełnie nowoczesnej. Swoje prace regularnie pokazują też twórcy sztuki wizualnej. Warto skorzystać przy okazji z bogatej oferty kulinarnej. Serwowane w miasteczku produkty pochodzą niemal wyłącznie z lokalnych zakładów przetwórczych – to nienaruszalna zasada! Jest więc Werdenberg – jak się o nim mówi – średniowieczną oazą, w której tradycja nieustannie zderza się ze współczesnością.

www.werdenberg.ch

Przewodnik do pobrania w formacie PDF pod tym linkiem: http://goo.gl/mFUF1r

Czytaj także

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną