Co o współczesnym świecie mówią tiktokowe filmiki, w których młodzi ludzie odgrywają ofiary Holokaustu? Zanim się oburzymy, spójrzmy szerzej na tę sprawę.
Apeluję, by nie dopuszczał Pan do zaistnienia na Facebooku tzw. Holocaust denials – pisze Marian Turski na łamach dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
Kto się wykłóca o liczbę „swoich” ofiar, ten daje dowód braku dojrzałości i kultury. Nic bardziej wstydliwego i niegodziwego w pamięci niż dzielić ofiary na „nasze”, „wasze” i „ich”.
Losy więźniów z transportu, który 80 lat temu wyruszył z Tarnowa do obozu koncentracyjnego.
„Hunters” to nowa produkcja Amazon Prime z Alem Pacino. Bohaterami są Żydzi polujący na ukrywających się w USA nazistów. Muzeum Auschwitz nie podoba się „swobodny” stosunek twórców do prawdy historycznej.
Rynkowe zainteresowanie literackimi relacjami z Auschwitz zaprowadziło nas w stronę trywializacji: obozy zagłady stały się właśnie wygodną i modną scenerią dla tandetnie napisanego romansu.
„Auschwitz tuptał, dreptał małymi kroczkami, zbliżał się, aż stało się to, co stało się tutaj”. Przedstawiamy całość poruszającego wystąpienia Mariana Turskiego podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu.
Troska o pamięć o tragedii Auschwitz i złu antysemityzmu jest zadaniem kolejnych pokoleń ludzi dobrej woli ponad różnicami pochodzenia, narodowości, poglądów i światopoglądów.
Nie bądźcie obojętni – apelował Marian Turski. Były więzień Auschwitz, nasz redakcyjny kolega, wziął udział w uroczystościach z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.