Rządy obok walki z koronawirusem koncentrują się na ratowaniu gospodarki przed zapaścią. W przypadku pandemii nie ma jednej metody, trzeba stosować pakiet rozwiązań. Tak samo interwencja ekonomiczna musi polegać na zapewnieniu płynności, ale też indywidualnych dochodów i dostępu do usług społecznych. Stawką jest nie tylko gospodarka, ale przetrwanie społeczeństwa.
Ostatnio z odwróconą krzywą rentowności Stany Zjednoczone miały do czynienia w 2007 r. – przed wielkim kryzysem finansowym. Od lat 50. XX w. zjawisko to zwykle poprzedza recesję. Czy tak będzie i tym razem?
Prof. Joseph L. Badaracco, etyk biznesu, o wielkim kryzysie finansowym, odpowiedzialności liderów, fałszywych prorokach i chciwości.
Filozof i ekonomista Amit Bhaduri o tym, że kryzys jest już blisko, a w brexicie chodzi o walkę klas, a nie narodową tożsamość.
Adam Tooze miał zamiar napisać książkę o kryzysie finansowym, który zaczął się we wrześniu 2008 r. od bankructwa banku Lehman Brothers, a formalnie zakończył 5 lat później. Ostatecznie napisał inną, gorąco dzisiaj dyskutowaną: „Po upadku. Jak dziesięciolecie kryzysu finansowego zmieniło świat”.
Zaledwie tydzień przed upadkiem banku Lehman Brothers, co zapoczątkowało ogólnoświatowy kryzys finansowy, ostrzegaliśmy Polaków przed pułapką długów hipotecznych.
Jeden z największych inwestorów finansowych i filantropów tłumaczy, skąd wziął się kryzys, który 10 lat temu wstrząsnął światem.
Zdaniem Jima Rogersa najgorszy kryzys naszych czasów nastąpi w ciągu kilku lat.
Miała być wrześniowa katastrofa, tymczasem światowe giełdy odnotowały w ubiegłym tygodniu solidne wzrosty. Czyżby kryzys w strefie euro został zażegnany, a amerykańska gospodarka nabrała nowych sił? Nic podobnego.
Tomáš Sedláček, ekonomista i pisarz, o przedbiblijnych korzeniach kryzysu, o związkach gospodarki i religii oraz o tym, że Stary Testament w ekonomii trzeba zastąpić Nowym.