Pandemia uderzyła w rynek książki, wywracając do góry nogami wydawnicze plany. Ale biorąc pod uwagę jakość i różnorodność tytułów, fantastyka ma bardzo dobry czas.
Z okładki „najbardziej opiniotwórczego tygodnika w Polsce w 2020 roku” żółci się tytuł „Zemsta na Polsce”. Kto się mści? Literaci.
Margaret Atwood w transmitowanej online rozmowie z Sylwią Chutnik mówiła o niezbędnej twórczej wolności, nudnym serialu, jakim jest pandemia, i o tym, że pisarz jest zawsze najpierw czytelnikiem.
Jaki był miniony rok w kulturze? To jasne, że przebiegał pod dyktando problemów i ograniczeń, ale też wiele rzeczy nas ucieszyło.
Jak co miesiąc, a tym razem przedświątecznie, proponujemy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.
„Pewnie tkwi we mnie niespełniony malarz, bo bardzo lubię rysować słowa”, notował le Carré w książce „Tunel z gołębiami”. Miał do swojej twórczości duży dystans i pokorę.
Nałogowi czytelnicy nazywani są pożeraczami książek, ale w wyjątkowych przypadkach bywało też odwrotnie: to książki pożerały czytelnika.
Jakie książki warto podarować bliskim na święta? Podsuwamy kilka propozycji. Ciąg dalszy nastąpi!
Literacką Nagrodę Nobla odbierze w tym roku Louise Glück, ważna, ale mało znana w Polsce poetka. Jak czytać ten werdykt?
Nie śmiałbym szanownym jurorom Nagrody Literackiej Nike podpowiadać, na kogo powinni postawić, ani umniejszać wielkości żadnej z finałowych książek. Ale może po pięciu latach przerwy przyszedł czas, by znów nagrodzić powieść?