W niedzielę 17 października po raz 21. przyznaliśmy stypendia młodym zdolnym naukowcom w ramach programu zapoczątkowanego na łamach POLITYKI pod hasłem "Zostańcie z nami!" w 2001 roku.
Ponad 400 zgłoszeń, 15 wybitnych finalistów, pięciu wyjątkowych laureatów. Tak można najkrócej podsumować 21. edycję Nagród Naukowych POLITYKI.
Zajmuje się historią najnowszą Polski i Europy Środkowej, a aktualnie badaniami nad transformacją ustrojową w ujęciu porównawczym.
Zajmuje się zjawiskiem zrównoważonej perspektywy czasowej, czyli efektywności w poznawczym „przełączaniu się” pomiędzy przeszłością, teraźniejszością a przyszłością.
Jego zainteresowania naukowe dotyczą chirurgii wątroby i dróg żółciowych, jest autorem wielu pionierskich operacji oraz metod leczenia nowotworów i marskości wątroby.
Zajmuje się zagadnieniami z zakresu fizyki cząstek elementarnych, astrofizyki i kosmologii. Fascynuje go budowa kosmosu, a w szczególności zagadka tzw. ciemnej materii i ciemnej energii.
Jej badania służą poszukiwaniom tanich, wydajnych i stabilnych w czasie materiałów do współczesnych urządzeń do przetwarzania energii.
Zajmuje się badaniem gospodarki antycznej Italii na przykładzie konsumpcji i handlu winem.
Jego specjalizacją jest biografistyka artystów niderlandzkich, którzy w swojej twórczości przyczynili się do integracji sztuki śródziemnomorskiej oraz północnoeuropejskiej.
Jego zainteresowania to m.in. rola platform online (takich jak Facebook, Amazon i Uber) w tworzeniu nowego „alternatywnego” ładu społecznego i ekonomicznego, który wymyka się klasycznemu prawu tworzonemu przez państwo i stosowanemu przez sądy.