Katowice realizują szeroki program działań służących muzyce i muzykom, wspierając tym samym polską kulturę. Miasto ma bogate tradycje, ale i potencjał. Działają tu znakomite zespoły, takie jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, cenione na świecie środowisko kompozytorskie współtworzone przez takich wybitnych twórców jak Henryk Mikołaj Górecki czy Wojciech Kilar. Dobrze mają się jazz i blues. I wszystkie inne gatunki muzyczne. Ten rozkwit, rozwinięta infrastruktura służąca edukacji muzycznej i wykonywaniu muzyki, intensywne życie festiwalowe – sprawiły, że Katowice zasłużyły na tytuł Miasta Muzyki UNESCO.
Więcej szczegółów o Katowicach, mieście muzyki: tutaj »
21 października 2013 r. Kraków otrzymał prestiżowy tytuł Miasta Literatury UNESCO jako pierwszy słowiański i drugi nieanglojęzyczny ośrodek na świecie.
Hanka Grupińska, współinicjatorka ruchu "Stół: Kobiety idą do wyborów!" opowiada o inicjatywie i jej uczestniczkach.
Dzisiejsi 18-latkowie poszukają w historii Wrocławia jego poprzednich, niemieckich mieszkańców, którzy wchodzili w dorosłość w 1918 roku – mówi Jacek Sutryk, dyrektor z Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Gdańsk czy Zielona Góra uwzględniają kobiety w programie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. W jaki sposób?
Dziś na Warmii i Mazurach nie ma porządnego podręcznika historii regionalnej ani programów edukacji. Fundacja Borussia nadrabia te zaległości.
Rozmowa z Kubą Snopkiem, badaczem architektury, o tym, jak różnie Warszawa i Wrocław traktują swoją XX-wieczną historię.