Tygodnik Polityka

Wielkie mowy wielkiego Winstona

„Mogę wam obiecać tylko krew, znój, łzy i pot” (fragment mowy inauguracyjnej w Izbie Gmin, 13 maja 1940 r.):

„Pragnę powiedzieć Izbie, tak jak to powiedziałem ministrom wchodzącym do tego rządu: mogę wam obiecać tylko krew, znój, łzy i pot. Stoimy przed ciężką próbą najbardziej bolesnego rodzaju. Mamy przed sobą wiele, wiele miesięcy walki i cierpienia”.

 „Będziemy bić się na plażach” (fragment wystąpienia w Izbie Gmin 4 czerwca 1940 r.):

„Trwać będziemy do samego końca, bić się będziemy we Francji, na morzach i oceanach, bić się będziemy z coraz większą ufnością i z coraz większą siłą w przestworzach, bronić będziemy naszej Wyspy bez względu na cenę, bić się będziemy na plażach, bić się będziemy na lądowiskach, bić się będziemy na polach i na ulicach, bić się będziemy wśród wzgórz, i nigdy się nie poddamy (...)”.

Przetłumaczone na język polski najważniejsze mowy Winstona Churchilla znajdziecie w biografii „Winston Churchill. Artysta POLITYKI". Do kupienia w salonach prasowych, w Polityce Cyfrowej oraz w sklepie internetowym POLITYKI.

„Tak niewielu" (fragment wystąpienia w Izbie Gmin, 20 sierpnia 1940 r.):

„Wdzięczność każdej rodziny na naszej Wyspie, w naszym imperium, a nawet na całym świecie, z wyjątkiem tych miejsc, gdzie mieszkają winni, należy się brytyjskim lotnikom, którzy niezrażeni przeciwnościami nieustannie podejmują wyzwania, narażają się na śmiertelne niebezpieczeństwo i dzięki swemu męstwu i poświęceniu odwracają losy wojny światowej. Nigdy jeszcze w żadnym konflikcie tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak niewielu”.

 

„Na kontynent opadła żelazna Kurtyna” (fragment wykładu w Westminster College, Fulton, stan Missouri, USA, 5 marca 1946 r.):

„Od Szczecina nad Bałtykiem po Triest nad Adriatykiem na kontynent opadła żelazna kurtyna. Za tą linią pozostały wszystkie stolice starodawnych państw Europy Środkowej i Wschodniej. Warszawa, Berlin, Praga, Wiedeń, Budapeszt, Belgrad, Bukareszt, Sofia: sławne te miasta i ludność wokół nich znalazły się w tym, co muszę nazwać sferą sowiecką”.

Przetłumaczone na język polski najważniejsze mowy Winstona Churchilla znajdziecie w biografii „Winston Churchill. Artysta POLITYKI". Do kupienia w salonach prasowych, w Polityce Cyfrowej oraz w sklepie internetowym POLITYKI.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną