Nagroda Architektoniczna

Piątka na piątkę!

Piątka na piątkę! Finaliści Nagrody Architektonicznej za 2012 rok

Małopolski Ogród Sztuki Małopolski Ogród Sztuki Krzysztof Imgarden
Przedstawiamy finalistów drugiej już edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI. Zapraszamy Czytelników do zapoznania się z wytypowanymi przez ekspertów obiektami i wybrania spośród nich własnego ulubieńca.
Dom KeretaBartek Warzecha/dzięki uprzejmości Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej/materiały prasowe Dom Kereta

Przed rokiem zgłoszono do nagrody 117 obiektów, a najwięcej głosów otrzymały: Dom Handlowy Vitkac oraz 19 Dzielnica w Warszawie, kościółek w Tarnowie nad Wisłą, Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy we Wrocławiu oraz Centrum Informacji i Biblioteka Akademicka w Katowicach. I właśnie tę ostatnią realizację za najlepszą uznali zarówno nasi czytelnicy w internetowym głosowaniu, jak i profesjonalne jury.

Problematyka architektury czy, szerzej, jakości naszej przestrzeni publicznej wydaje się zajmować Polaków coraz bardziej. W ostatnim roku wiele się działo. Warszawskie Centrum Architektury przedstawiło oryginalny projekt Roku Le Corbusiera oraz wartościowe publikacje o warszawskich modernistycznych dworcach kolejowych i o architekturze Saskiej Kępy. Krakowski Instytut Architektury przygotował efektowną wystawę „Za-mieszkanie 2012” w Muzeum Narodowym i wraz z Fundacją Nowej Kultury Bęc Zmiana wydał intrygującą książkę „Oczy skóry. Architektura i zmysły”. W ogóle na spragnionych indywidualnego dokształcania się czeka mnóstwo ciekawych wydawnictw, jak choćby „Uczyć się od Las Vegas” Roberta Venturiego, „Lukier i mięso” – niezwykle wciągające rozmowy o najnowszej polskiej architekturze Grzegorza Piątka i Jarosława Trybusia czy wysmakowany album o polskim modernizmie „Mniej znaczy więcej”.

Przybyło wystaw poświęconych problematyce miejskiej – od wspomnianej już ekspozycji krakowskiej, przez bardzo interesującą warszawską „Chwałę miasta”, podsumowującą projekt „Synchronicity” Fundacji Bęc Zmiana, po uroczą, kameralną prezentację „Przystanki polskie” Macieja Rawluka. A przecież w Międzynarodowym Centrum Kultury pokazywano jeszcze nowoczesną architekturę norweską, we wrocławskim Muzeum Architektury zaś specjalne wystawy poświęcono ostatnio najsłynniejszym polskim willom.

Polityka 20.2013 (2907) z dnia 14.05.2013; Kultura; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Piątka na piątkę!"
Reklama