Dzień Dziecka

Papież Franciszek założył konto na Instagramie. Czy będzie popularniejszy niż gwiazdy show-biznesu?

W trzecią rocznicę swojego pontyfikatu papież znowu zaskakuje wiernych nietypowym gestem, na który nie zdobył się żaden z jego poprzedników.
.Twitter.

Po trzech latach od rozpoczęcia pontyfikatu i dołączenia do Twittera (papieża obserwuje prawie 9 milionów osób) Franciszek dołączył do liczącej ponad 400 milionów ludzi społeczności Instagrama.

Papież nigdy nie stronił od „selfie” z wiernymi, a teraz wszystkie jego zdjęcia będą zebrane na profilu @Franciscus. Już teraz Franciszka obserwuje tam ponad 785 tysięcy osób, a będzie ich pewnie więcej. Być może w najnowszych rankingach popularności użytkowników tego serwisu Franciszek pokona Kardashianki i Taylor Swift.

Pojawienie się papieża na Instagramie zapowiadały kilka dni wcześniej służby prasowe Watykanu. Dario Edoardo Viganò, prefekt Sekretariatu ds. Komunikacji, w wydanym 18 marca oświadczeniu stwierdzał, że „Instagram pomoże w przybliżeniu istoty papiestwa i umożliwi wiernym towarzyszenie papieżowi w jego pontyfikacie”.

Jak informowało „Radio Watykańskie”, otwarcie profilu jest następstwem spotkania papieża z szefem i współtwórcą Instagrama Kevinem Systromem. Miało ono miejsce w lutym w Pałacu Apostolskim.

Podczas spotkania Systrom przekazał Franciszkowi ręcznie wykonaną książkę zawierającą dziesięć ważnych zdjęć instagramowych pochodzących z różnych zakątków świata. Od fotografii przedstawiających sytuację emigrantów na Bliskim Wschodzie czy efekty zmian klimatycznych w Arktyce po trzęsienie ziemi w Nepalu w 2015 r. To miało ostatecznie przekonać głowę Kościoła.

.mat. pr..

Pierwsze zdjęcie papieża zostało opublikowane w sobotę o 12.25. Przedstawia papieża pogrążonego w modlitwie, któremu towarzyszy wezwanie do modlitwy napisane w 9 językach. Również po polsku.

Za papieską aktywność w mediach społecznościowych odpowiada dział mediów Sekretariatu Komunikacji (tak, Watykan posiada dział social media), który wybiera zdjęcia z serwisu fotograficznego „L'Osservatore Romano”, znanego watykańskiego dziennika.

Papieskie konto na Instagramie jest oddzielone od oficjalnego konta watykańskiego, które jest prowadzone przez Papieską Radę ds. Komunikacji Społecznej, działającą w ramach Kurii Rzymskiej, która również zajmuje się oficjalnymi kontami Watykanu na Twitterze i Facebooku.

Wszystkie gesty papieża Franciszka, twierdzą watykaniści, dowodzą, że chce on pozostać zwyczajnym, spontanicznym człowiekiem i zerwać z wizerunkiem biskupa Rzymu jako niesamodzielnego monarchy, któremu na każdym kroku służą pomocnicy.

Obecność papieża na Instagramie zauważył już m.in. szef Facebooka Mark Zuckerberg. „Niezależnie od tego, jaką wyznajemy religię, powinniśmy inspirować się papieską postawą współczucia i pokory” – napisał na swoim profilu.

Welcome to Instagram, Pope Francis! No matter what faith you practice, we can all be inspired by Pope Francis’s humility...

Opublikowany przez Mark Zuckerberg na 19 marca 2016
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną