Dzień Dziecka

Gry o Gracza

Szablista Pawłowski: wiele znaków zapytania

Jerzy Pawłowski z synem Michałem Jerzy Pawłowski z synem Michałem Eugeniusz Warmiński / EAST NEWS
40 lat temu Jerzy Pawłowski, szablista wszech czasów, został skazany za szpiegostwo na rzecz CIA. Dla jego rodziny ta sprawa żyje do dziś.
Sportowcy 25-lecia PRL: Jerzy Pawłowski i sztangista Waldemar Baszanowski.Janusz Szewiński/Reporter Sportowcy 25-lecia PRL: Jerzy Pawłowski i sztangista Waldemar Baszanowski.

Dla kogo aresztowanie, dla tego aresztowanie. Polska wie tyle, że Jerzy Pawłowski zniknął. Pojawiają się plotki, że zastrzelono go na Okęciu podczas próby ucieczki na Zachód. 6-letni wówczas syn Michał słyszy od mamy, że tata wyjechał na długo do Moskwy. Jest za mały, żeby zrozumieć, co oznacza „długo” i że „wyjazd do Moskwy” to groźna dwuznaczność. W końcu gdy niemal po roku od aresztowania, 8 kwietnia 1976 r., zapada wyrok (25 lat więzienia), Iwona Pawłowska mówi synowi, że tata trafił na jakiś czas w miejsce odosobnienia.

Polityka 15.2016 (3054) z dnia 05.04.2016; Ludzie i style; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Gry o Gracza"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Chłopcy 30+, czyli faceci jak dzieci

Psychologowie alarmują: to już epidemia. Pokolenie 20-, 30-, a nawet 40-latków nie chce dorosnąć.

Agnieszka Sowa
12.07.2016