Dzień Dziecka

Sięgnąć DNA

Genetyka w służbie sportu

Z firmą specjalizującą się w badaniu genów sportowców współpracuje m.in. była halowa mistrzyni świata w biegu na 800 m Jenny Meadows. Z firmą specjalizującą się w badaniu genów sportowców współpracuje m.in. była halowa mistrzyni świata w biegu na 800 m Jenny Meadows. Andrzej Iwańczuk / Reporter
Chciałoby się w genach odczytać pełny przepis na mistrza. Na to jeszcze za wcześnie, ale metoda jest bardzo obiecująca.
Doping staje się coraz bardziej ryzykowny, powraca więc pytanie, gdzie jeszcze szukać rezerw, jeśli chodzi o optymalizację treningu i jakościowy skok osiągnięć? W genach. Na zdjęciu Maria Szarapowa.Tatiana/Wikipedia Doping staje się coraz bardziej ryzykowny, powraca więc pytanie, gdzie jeszcze szukać rezerw, jeśli chodzi o optymalizację treningu i jakościowy skok osiągnięć? W genach. Na zdjęciu Maria Szarapowa.

Widmo meldonium krąży po Europie. Na czarnej liście przyłapanych na używaniu tego specyfiku są przede wszystkim Rosjanie. Wrażenie robi nie tylko masowość stosowania leku o cudownych dopingowych właściwościach, ale przede wszystkim nazwisko, od którego zaczęła się medialna sława meldonium. Bo wydawało się, że nad takimi gwiazdami, jak Maria Szarapowa, ochronny parasol nigdy się nie złoży. Przed oskarżeniami o wspomaganie sterydami co jakiś czas musi bronić się Rafael Nadal. Niedawno były lekarz szwedzkiej kadry futbolowej oskarżył o to samo gwiazdę futbolu Zlatana Ibrahimovicia.

Polityka 17.2016 (3056) z dnia 19.04.2016; Ludzie i style; s. 104
Oryginalny tytuł tekstu: "Sięgnąć DNA"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Kocham mojego syna, ale nienawidzę zespołu Downa

Czuję się jako obywatel nieistotny. A jako rodzic dziecka z niepełnosprawnością – nieistotny podwójnie – mówi Kobas Laksa, tata ośmioletniego Jonatana.

Mateusz Witczak
08.11.2020