Ludzie i style

Zmarł Andrzej Niemczyk, były trener kobiecej reprezentacji Polski w siatkówce

Jerzy Kleszcz / Newspix.pl
Niemczyk był twórcą sukcesów siatkarskiej reprezentacji kobiet, z którą dwukrotnie zdobył złoty medal na mistrzostwach Europy.

O śmierci Andrzeja Niemczyka poinformował na swoim oficjalnym profilu na Twitterze Polski Związek Piłki Siatkowej. Informację o śmierci trenera potwierdziła jego córka, Małgorzata. Miał 72 lata.

Andrzej Niemczyk był absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Jako siatkarz grał na pozycji rozgrywającego. Karierę zakończył w latach 60. Największe sukcesy odnosił jako trener. Po raz pierwszy prowadził drużynę narodową kobiet w latach 19751977. Nie zdobył z nią żadnych medali, ale na mistrzostwach Europy zajął czwarte miejsce.

Po rezygnacji Zbigniewa Krzyżanowskiego w 2003 roku ponownie objął funkcję szkoleniowca reprezentacji Polski, z którą awansował na mistrzostwa Europy w Turcji, gdzie drużyna narodowa zdobyła złoty medal. Prowadzona przez niego reprezentacja powtórzyła ten sukces na odbywających się w 2005 roku mistrzostwach Europy w Chorwacji.

Sukcesy w rozgrywkach kontynentalnych nie szły jednak w parze z osiągnięciami w innych turniejach międzynarodowych. 1 września 2006, po słabych występach w Grand Prix, Andrzej Niemczyk podał się do dymisji.

Po zakończeniu kariery trenerskiej był komentatorem i cenionym ekspertem siatkarskim. Współpracował z Polsatem Sport i „Przeglądem Sportowym”, na którego łamach publikował w ostatnim czasie swoje felietony.

Jeszcze w marcu pisał: „Na wstępie chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy modlili się za mnie i życzyli, żebym stanął na nogi. Chyba wyprosiliście dla mnie zdrowie, bo naprawdę czuję się już lepiej. W poniedziałek wyszedłem ze szpitala, jestem już w domu, wstaję z łóżka i staram się normalnie funkcjonować. Stoję na nogach i mogę zacząć walczyć z raczyskiem. Z kolan i z łóżka było to trudniejsze. Zapewniam, że tak łatwo nie dam się tej cholerze. Niemczyka nie jest tak łatwo złamać”.

Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną