Dzień Dziecka

Portugalia wygrała. Czy zawdzięcza to kontuzji Ronaldo?

UEFA EURO 2016 / Facebook
Nudne mistrzostwa zwieńczył przeciętny finał. Francja nie umiała, a Portugalia była cierpliwa, świetnie zorganizowana i miała trochę szczęścia w najważniejszym momencie meczu.

Francuski napastnik Andre-Pierre Gignac mógł nas wszystkich uwolnić od konieczności oglądania tego, jak osowiali Francuzi bezskutecznie biją w portugalski mur, ale tuż przed końcem regulaminowego czasu trafił słupek.

Zanosiło się na to, że dogrywka będzie tylko mostem prowadzącym nas do rzutów karnych, zresztą finałowe 0:0 byłoby dobrą puentą tych kunktatorskich mistrzostw. Ale ku zaskoczeniu wszystkich napastnikowi Ederowi wyszedł strzał życia i spanikowani Francuzi już nie byli w stanie nic zrobić.

Kontuzja Cristiano Ronaldo, już na początku finału, a zwłaszcza jego niepohamowany płacz, były bardzo atrakcyjne z dramatycznego punktu widzenia, ale niestety zabiły ten mecz. Wraz z jego przedwczesnym zejściem z boiska skurczył się ofensywny potencjał Portugalczyków.

Już nie było komu wystartować sprintem do kontrataku ani tym bardziej wyskoczyć w polu karnym na wysokość pierwszego piętra po jednym z dośrodkowań, a to był do tej pory w turnieju jeden z najskuteczniejszych portugalskich patentów na zdobywanie goli.

Dopiero pod koniec drugiej połowy trener Santos wpuścił na boisko Edera, który wreszcie trochę odciążył kolegów z defensywy. Okazało się, że można większość finału grać bez klasycznego napastnika i jakoś przetrwać. Nie pierwszy to piłkarski mistrz, który dopiął swego defensywą.

Francuzi długo będą mieli do siebie pretensje. Wydawało się, że przymusowa absencja Ronaldo jeszcze bardziej pokrzyżowała im szyki niż Portugalczykom. Sprawiali wrażenie, jakby byli pewni tego, że mecz sam się wygra, że pozbawiona swojego kapitana Portugalia prędzej czy później pęknie.

Jakby zupełnie nie wzięli pod uwagę, że im dłużej mecz będzie trwał, tym większa będzie na nich presja, bo w powszechnym odbiorze Portugalia bez Ronaldo traci połowę swojej wartości. No i chyba nie zauważyli, że tracą siły. A gaśli w oczach.

I nie dajmy sobie wmówić, że tak naprawdę kontuzja Ronaldo wyszła Portugalczykom na dobre. Że z nim na boisku reprezentacja jest słabsza, bo jest skończonym egoistą, gra tylko na siebie, obłędnie wpatrzony w swoje pęczniejące statystyki.

To on uratował Portugalczykom byt w tym turnieju, strzelając dwa gole rozpędzonym Węgrom. To on złamał opór Walijczyków w półfinale. W międzyczasie często był sobą: kipiący od frustracji z powodu złego zagrania któregoś z kolegów, nadąsany, że nie odgadli jego pomysłu na akcję.

Ale też od początku tego turnieju dotarło do niego, że jeśli nie chce podzielić losu Messiego i skończyć kariery w reprezentacji bez tytułu, musi poświęcić swój indywidualizm na rzecz drużyny. I przede wszystkim, że praca w obronie ujmy mu nie przyniesie. To się nazywa dobra zmiana.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Indyjska tragedia: kto zawinił

Hindusi żyją w kraju, który każdego dnia odsłania całe piękno i nędzę istnienia. Niczego nie ukrywa – teraz w pandemii również własnej śmierci.

Paulina Wilk
13.05.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną