Dzień Dziecka

Co nowe zdjęcie Kim Dzong Una mówi o Korei Północnej?

Od prawej: Choe Hwi, Kim Yo Jong, Kim Dzong Un, Kim Yŏng Nam oraz Ri Son-gwon Od prawej: Choe Hwi, Kim Yo Jong, Kim Dzong Un, Kim Yŏng Nam oraz Ri Son-gwon KCNA / mat. pr.
Z owej fotografii można wyczytać wiele o obecnej sytuacji politycznej w Korei.

We wtorek północnokoreańskie media poinformowały, że przywódca państwa, Kim Dzong Un, jest zachwycony wynikami reprezentacji jego kraju na zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Jak napisała północnokoreańska rządowa agencja KCNA, „po odebraniu relacji złożonej przez delegację Kim Dzong Un wyraził swoje zadowolenie”.

Delegacji przewodniczyła młodsza siostra północnokoreańskiego lidera – Kim Jo Dzong. W Pjongczangu towarzyszyli jej inni wysocy rangą urzędnicy, zaufani Kima. Do prasowej notki dołączono zdjęcie – niezwykle wymowne – z którego można wyczytać wiele o obecnej sytuacji politycznej w Korei.

Czytaj także: Kim jest Ivanka z Pjongczangu, siostra Kim Dzong Una?

Uśmiech Kim Jo Dzong

Siostra Kim Dzong Una, 30-letnia Kim Jo Dzong, w przeciwieństwie do pozostałych północnokoreańskich oficjeli pozwala sobie przy ważnych okazjach na uśmiech. Tak też było tym razem. Na kilku ostatnich zdjęciach zaobserwowano, jak uśmiechała się, będąc – jak powiedzieliby znawcy mowy ciała – w pełni w to zaangażowaną, co świadczy nie tylko o jej pozycji w kraju – mogła sobie w końcu na taki gest publicznie pozwolić – ale także o jej usposobieniu.

Zdjęcie zostało wykonane najprawdopodobniej po przyjęciu przez Kim Dzong Una raportów od 90-letniego już Kim Yŏng Nama – przewodniczącego Prezydium Najwyższego Zgromadzenia Ludowego, wykonującego protokolarne funkcje głowy państwa – oraz od siostry, prywatnie jednej z jego głównych doradców. Sala konferencyjna, w której je wykonano, znajduje się w centrum Pjongjangu i jest dobrze znana mieszkańcom Korei Północnej, ponieważ odbywały się w niej liczne spotkania między wyższymi urzędnikami a nieżyjącym poprzednim przywódcą Kim Dzong Ilem.

Trzem wspomnianym na zdjęciu postaciom towarzyszą także: przewodniczący Komisji ds. Kultury Sportu i Kultury Fizycznej Choe Hwi oraz Ri Son-gwon, przewodniczący Komitetu ds. Pokojowego Zjednoczenia Kraju. Dodajmy – trzymający w dłoniach swoje notesy i pióra, co sugeruje, że zdjęcie wykonano spontanicznie. Dlaczego panowie nie zdecydowali się zakryć notesów za plecami? Najprawdopodobniej zostałoby to zinterpretowane jako wysoce niestosowne – jako brak szacunku wobec przywódcy, ukrywanie jakiejś tajemnicy.

Kim Dzong Un oraz towarzyszący mu po lewej stronie Kim Yŏng Nam trzymają się za ręce. To gest niespotykany na tzw. family photo zachodnich przywódców. W Korei Północnej świadczy o szacunku i przyjaźni. Warto dostrzec, że to Kim Dzong Un trzyma za ręce Kim Yŏng Nama, a nie odwrotnie. Podobny gest wykonuje także Kim Jo Dzong.

Europejskie media odebrały zdjęcie jako kolejny sposób na ocieplenie napiętych relacji między Koreami Północną i Południową.

źródło: BBC

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Tłukliwe dzieła sztuki

W poszukiwaniu dzieł sztuki – szczególnie tych z ceramiki czy szkła – nie trzeba koniecznie wybierać się do galerii czy na targi. Czasami wystarczy zajrzeć do kredensu babci.

Anna Maga
27.04.2021
Reklama