Dzień Dziecka

Elżbieta B. skazana za znęcanie się nad Violettą Villas

Violetta Villas w 2007 r. Violetta Villas w 2007 r. Bartek Sadowski / Forum
Elżbieta B., opiekunka Violetty Villas w ostatnich latach jej życia, usłyszała wyrok 1,5 roku bezwzględnego więzienia za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad artystką.

Przed sądem w Kłodzku zakończył się proces w sprawie śmierci Violetty Villas. Oskarżona o znęcanie się nad piosenkarką Elżbieta B. została skazana na 1,5 roku bezwzględnego więzienia. Z uzasadnienia wyroku – do którego dotarł „Fakt” – wynika, że artystka przed śmiercią była głodzona i zamykana w nieogrzewanym pomieszczeniu. Elżbieta B. miała także zmuszać ją do picia alkoholu, co dodatkowo wpłynęło na pogorszenie stanu zdrowia piosenkarki. Prócz przemocy fizycznej opiekunka i przyjaciółka piosenkarki stosowała wobec niej przemoc psychiczną. Villas, izolowana od rodziny i świata zewnętrznego, otoczona setkami przygarniętych, ale zaniedbanych zwierząt, a także niemal pozbawiona dochodów, była w znacznym stopniu uzależniona od Elżbiety B. A ta – jak czytamy w uzasadnieniu – „podsycała i utwierdzała w niej lęki, w tym zwłaszcza przed służbami specjalnymi i mediami”.

Czytaj także: Czesława. Opowieść o samotności i śmierci Violetty Villas

Elżbieta B. skazana nie po raz pierwszy

Już w 2015 r. sąd w Świdnicy uznał Elżbietę B. winną nieudzielenia pomocy Villas i skazał ją na 10 miesięcy więzienia. Uwolniona wówczas od innego zarzutu – psychicznego znęcania się nad piosenkarką – karę odbyła częściowo na wolności, w systemie dozoru elektronicznego. Sąd w Kłodzku odrzucił także wniosek Krzysztofa Gospodarka, syna artystki, o zmianę kwalifikacji czynu na zabójstwo. Jego wątpliwości wzbudził stan fizyczny Villas w chwili śmierci: była wyczerpana, nosiła liczne ślady zadrapań, sińce i stłuczenia, miała obrażenia klatki piersiowej i złamaną – ale nieleczoną – nogę. Autopsja, której wyniki prasa poznała w marcu 2018 r., potwierdziła, że Violetta Villas przeszła udar, a przed śmiercią – mimo cierpień – nie była poddana leczeniu.

Czytaj także: Justyna Kopińska. „Z nienawiści do kobiet”

Diva i garderobiana

Violetta Villas zmarła 5 grudnia 2011 r. w swojej rodzinnej miejscowości – Lewinie Kłodzkim, do którego przeniosła się z podwarszawskiej Magdalenki w 1998 r. Do Lewina przywiozła także swoje zwierzęta: przygarniane bezdomne psy, koty, a nawet owce. To im poświęciła ostatnie lata życia. Zmagała się z depresją, napadami lęku, niezrozumieniem, a przede wszystkim – z biedą i trudnościami w utrzymaniu swojego schroniska. Elżbieta B., garderobiana z czasów kariery estradowej, a później przyjaciółka i gosposia, towarzyszyła Villas i w Lewinie. Miała ogromny wpływ na osamotnioną artystkę, według świadków była nie tylko jej opiekunką, ale i strażniczką: izolowała ją od rodziny, podsycała lęki i paranoje, wzmacniała dziwactwa i przekonanie, że tylko jej Villas może ufać. Pod jej wpływem – jak dowiódł w sądzie Krzysztof Gospodarek – artystka dwukrotnie zmieniła testament, czyniąc Elżbietę B. swoją jedyną spadkobierczynią. Jak bardzo tego zaufania nadużyła, najdobitniej potwierdziły jednak pozostałe wyroki sądów: skazujące Elżbietę B. nie tylko za nieudzielenie pomocy umierającej Violetcie Villas – w 2015 r., ale i w maju 2019 r. – za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad artystką.

Joanna Podgórska: Piekło Violetty Villas

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Chłopcy 30+, czyli faceci jak dzieci

Psychologowie alarmują: to już epidemia. Pokolenie 20-, 30-, a nawet 40-latków nie chce dorosnąć.

Agnieszka Sowa
12.07.2016
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną