Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Historyczne taśmy ,,POLITYKI” z sierpnia'80

Historyczne taśmy, historyczny reportaż z POLITYKI Historyczne taśmy, historyczny reportaż z POLITYKI Polityka
Tygodnik POLITYKA wspólnie z radiem TOK FM prezentują unikatowe, archiwalne nagrania rozmów z Lechem Wałęsą, Andrzejem Gwiazdą, Bogdanem Lisem, Bogdanem Borusewiczem i innymi uczestnikami strajków w Stoczni Gdyńskiej z sierpnia 1980 r.

Nagrania, zarejestrowane na kasetach magnetofonowych, przez 30 lat leżały w szufladzie w mieszkaniu Andrzeja Krzysztofa Wróblewskiego. Odnalazły się – jak to często bywa - przy przeprowadzce. Po ich odtworzeniu okazało się, że wśród trzasków i szumów zachowały się rozmowy ze strajkującymi w Stoczni Szczecińskiej w sierpniu 1980 roku oraz rozmowy z kierownictwem Solidarności w Gdańsku we wrześniu i w październiku tego samego roku.

Wśród rozmówców są: Lech Wałęsa - 36-letni elektromonter ze Stoczni Gdańskiej, Andrzej Gwiazda - 45-letni inżynier elektronik, Bogdan Lis - 28-letni nastawiacz obrabiarek, Bogdan Borusewicz - 31-letni niepracujący absolwent Wydziału Historii KUL, Alina Pieńkowka - 28-letnia pielęgniarka. Rozmawiali z nimi Daniel Passent i Andrzej Krzysztof Wróblewski z „Polityki" oraz Andrzej Orchowski.

- Posłuchajmy odnalezionych rozmów sprzed 30 lat o przyszłości, która dziś jest naszą teraźniejszością. Te rozmowy z dzisiejszej perspektywy są fascynujące, słucha się ich z niedowierzaniem, często z rozbawieniem, często z zapartym tchem - mówi Ewa Wanat, redaktor naczelna Radia TOK FM. To rozmowy o przyszłości – z jednej strony niewyobrażalnej, mitologizowanej, idealizowanej. Z drugiej –  demitologizowanej, racjonalizowanej, chwilami wręcz odzieranej ze wszelkiego powabu. Dyskutowali o niej romantycy, idealiści ze sceptykami – w pełnej przyjaźni, z wzajemną sympatią, słuchając argumentów i kontrargumentując. Dziennikarze pytają dociekliwie o wszystkie szczegóły, próbują podważać utopijne wyobrażenia, a strajkujący dzielnie i pewnie, z wiarą i mocą  roztaczają swoją wizję nowej Polski (no może nie tak całkiem nowej, może tylko trochę odnowionej, trochę lepszej, poprawionej – kto wtedy wierzył w obalenie ustroju!).

- Kiedy słuchałam tych taśm - mozolnie oczyszczonych przez Jarka Gawlika, wyselekcjonowanych i zmontowanych przez Pawła Ziętarę - myślałam o tym, że stan wojenny nie zaczął się 13 grudnia, on się zaczął wtedy - latem w stoczni, od tych i innych rozmów, od artykułów, reportaży, rozmów, które gdzieniegdzie, przepychane mozolnie w walce z cenzorami, w niektórych mediach zaczęły się wtedy pojawiać - mówi Ewa Wanat. Jej zdaniem po Sierpniu ówczesna władza chyba pojęła, że to nie jest kolejny romantyczny i samobójczy polski zryw, że to nie zwykła awantura o drożyznę – że zaczęły się poważne rozmowy o państwie, o tym jakie ma być i dla kogo. I takie właśnie spokojne, rzeczowe rozmowy wydały jej się najgroźniejsze – a z braku argumentów na ulicach 13 grudnia 1981 roku pojawiły się czołgi.

Historyczne materiały „Polityki" zostaną zaprezentowane po raz pierwszy w najbliższy poniedziałek, 13 grudnia. Na stronie Polityka.pl publikujemy artykuł z ówczesnej Polityki (oczywiście ocenzurowany), który ukazał się 1 listopada 1980 roku.

Historyczne taśmy „Polityki" zostaną wyemitowane po raz pierwszy na antenie Radia TOK FM. W specjalnej audycji w poniedziałek, 13 grudnia od godziny 16.00.Rozmowę poprowadzi Grzegorz Chlasta w „Popołudniu Radia TOK FM".

ARTYKUŁ Z POLITYKI Z LISTOPADA 1980 r.
(Ze względu na duży rozmiar plików graficznych proponujemy kliknąć prawym przyciskiem myszy na każdym z obrazków i wybrać opcję Zapisz element docelowy jako...")

     

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM AUDYCJI W TOK FM (13 grudnia 2010 r.)

16.05 - krótki wstęp (Daniel Passent)
16.10 - taśmy - wywiad Daniela Passenta i Andrzeja K. Wróblewskiego z Lechem Wałęsą
16.25 - taśmy - wywiady m.in. z Andrzejem Gwiazdą, Bogdanem Borusewiczem, Bogdanem Lisem, Aliną Pieńkowską.
17.05 - Tadeusz Fiszbach - działacz PZPR i były I sekretarz KW w Gdańsku
17.25 - Dyskusja publicystów: Janina Jankowska, Ewa Milewicz i Daniel Passent
18.07 - Andrzej Wielowieyski i Waldemar Kuczyński

Zaprasza Grzegorz Chlasta

Po audycji taśmy będzie można odsłuchać na stronie Radia TOK FM www.tokfm.pl.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną