Historia

Żaden się nie wymknie, żaden nie ocaleje...

Konferencja w Wannsee. Tu powstał plan zagłady Żydów

Villa Marlier, gdzie odbyła się konferencja w Wannsee. Villa Marlier, gdzie odbyła się konferencja w Wannsee. Arnd Wiegmann/Reuters / Forum
Willa w Wannsee była świadkiem narady grona hitlerowskich urzędników, podczas której określono, jak ma się dokonać zagłada Żydów Europy.
Zachowany protokół konferencji w Wannsee.Thomas Peter/REUTERS/Forum Zachowany protokół konferencji w Wannsee.

Wannsee to berlińska riwiera. Dzielnica nad wielkimi jeziorami na obrzeżach metropolii, w połowie drogi między Unter den Linden i Poczdamem. Do lat 60. XIX w. była tu puszcza, tereny łowieckie i diuny. Do Poczdamu, do prusko-kajzerowskiego pałacu Sanssouci ciągnęła arystokracja – zatem nowa upper-class przemysłowców i bankierów chciała w pobliżu wybudować kolonię pałacyków. Zlecali projektowanie willi najwybitniejszym architektom swej epoki. To nawet dziś robi wrażenie – rozmachem, luksusem, wielkością, barwnością krajobrazu, kontekstem zieleni, wody i piasku – a zarazem wywołuje uśmieszek: gust nowobogackich narzucił architektom eklektyzm i kiczowatość.

Polityka 05.2012 (2844) z dnia 01.02.2012; Historia; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Żaden się nie wymknie, żaden nie ocaleje..."
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021