Historia

Żaden się nie wymknie, żaden nie ocaleje...

Konferencja w Wannsee. Tu powstał plan zagłady Żydów

Villa Marlier, gdzie odbyła się konferencja w Wannsee. Villa Marlier, gdzie odbyła się konferencja w Wannsee. Arnd Wiegmann/Reuters / Forum
Willa w Wannsee była świadkiem narady grona hitlerowskich urzędników, podczas której określono, jak ma się dokonać zagłada Żydów Europy.
Zachowany protokół konferencji w Wannsee.Thomas Peter/REUTERS/Forum Zachowany protokół konferencji w Wannsee.

Wannsee to berlińska riwiera. Dzielnica nad wielkimi jeziorami na obrzeżach metropolii, w połowie drogi między Unter den Linden i Poczdamem. Do lat 60. XIX w. była tu puszcza, tereny łowieckie i diuny. Do Poczdamu, do prusko-kajzerowskiego pałacu Sanssouci ciągnęła arystokracja – zatem nowa upper-class przemysłowców i bankierów chciała w pobliżu wybudować kolonię pałacyków. Zlecali projektowanie willi najwybitniejszym architektom swej epoki. To nawet dziś robi wrażenie – rozmachem, luksusem, wielkością, barwnością krajobrazu, kontekstem zieleni, wody i piasku – a zarazem wywołuje uśmieszek: gust nowobogackich narzucił architektom eklektyzm i kiczowatość.

Polityka 05.2012 (2844) z dnia 01.02.2012; Historia; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Żaden się nie wymknie, żaden nie ocaleje..."
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021