Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Wielcy przy szachownicy

Wbrew legendom, Karol Wielki nie grał w szachy, bo za jego czasów jeszcze ich nie znano. Inicjatorem kultury szachowej w Europie był król Kastylii i Leonu Alfons III Mądry.

W szachy grywał Karol VII ze swą kochanką Agnès Sorel. Były one drugą po myślistwie namiętnością Tamerlana, nic dziwnego, że wymyślił jeden z ich wariantów. Zapalonymi szachistami byli carowie ruscy – Iwan Groźny zmarł w trakcie rozgrywania partii szachów, a Piotr Wielki sam wytoczył sobie z drewna jeden z kompletów. Władca Prus Fryderyk II Wielki grał, co prawda, z Wolterem korespondencyjnie, lecz nie zaryzykował partii z mistrzem Franciszkiem Philidorem. Król szwedzki Karol XII nie przerwał natomiast partii szachów, siedząc w oblężonej twierdzy, choć kule strącały mu figury. Od szachownicy nie stronili też Elżbieta I, Henryk IV Burbon, Ludwik XII, caryca Katarzyna, Napoleon (który uważał, że szachy są za trudne jako gra, a za mało poważne, by uznać je za naukę). Pasję do królewskiej gry podzielali politycy: Robespierre, Marat, Potiomkin, Talleyrand, Richelieu, Machiavelli, Lenin, Marks, Tito, Castro, którzy w tej grze znajdowali rozrywkę i sposób na ćwiczenie strategicznego myślenia. Naukowcy natomiast wykorzystywali je do „doskonalenia sztuki rozumowania i inwencji”, wśród nich był Newton, Leibniz, Franklin (autor rozprawy „Moralność gry szachowej”), Einstein i Mendelejew. Pisarzami szachistami byli Puszkin, Tołstoj, Dickens, Carroll („Alicja po drugiej stronie lustra” ma motywy szachowe), Conrad (grający w bezsenne noce), Nabokow i Borges. Wśród malarzy słabość do szachów mieli Rembrandt i Duchamp, który uważał je za dziedzinę sztuki. U nas w szachy grywali Kochanowski (autor poematu heroikomicznego „Szachy”), Stefan Batory, Jan III Sobieski, Kościuszko, Krasicki, Mickiewicz, Matejko, Prus, Sienkiewicz, Karol Irzykowski, który był nawet turniejowym graczem, oraz Jan Paweł II, swego czasu zajmujący się nawet problemistyką szachową. (Na podst. J. Giżyckiego „Z szachami przez wieki i kraje”).

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną