Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Historia

Marks nie żyje, niech żyje Marks!

Na czym polega aktualność myśli Marksa?

Berliński pomnik Marksa i Engelsa zaprasza do interakcji z filozofem. Berliński pomnik Marksa i Engelsa zaprasza do interakcji z filozofem. Patrik Stollarz/AFP / EAST NEWS
Karol Marks umarł 130 lat temu. Na londyński cmentarz Highgate odprowadzała go tylko rodzina i najbliżsi przyjaciele. Wśród nich chyba jedynie Fryderyk Engels wierzył, że prawdziwe życie Marksa rozpocznie się po jego śmierci.
Paryż, maj 1968 r. Studenci na schodach Sorbony.Leemage/AFP/EAST NEWS Paryż, maj 1968 r. Studenci na schodach Sorbony.

Na grobie Karola Marksa cały czas leżą świeże kwiaty. Co przyciąga odwiedzających? Słynne epitafium: „Filozofowie rozmaicie tylko interpretowali świat; idzie jednak o to, aby go zmienić”? Autor „Kapitału” w realizacji owej 11 spośród „Tez o Feuerbachu” okazał się nadzwyczaj skuteczny, dostrzegł to nawet papież Benedykt XVI w encyklice „Spe salvi” z 2007 r.: „Z wielką precyzją, chociaż w sposób jednostronny i wybiórczy, Marks opisał sytuację swojego czasu i z wielkim talentem analitycznym przedstawił drogę do rewolucji – nie tylko teoretycznie: z partią komunistyczną, która zrodziła się z manifestu komunistycznego z 1848 r.

Polityka 11.2013 (2899) z dnia 12.03.2013; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Marks nie żyje, niech żyje Marks!"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >