Historia

Najbardziej niebezpieczny człowiek w Ameryce

Daniel Ellsberg - człowiek, który wykradł akta wojny wietnamskiej

Daniel Ellsberg przed amerykańskim Senatem, maj 1973 r. Daniel Ellsberg przed amerykańskim Senatem, maj 1973 r. CSU Archives/Everett Collection / EAST NEWS
Jako odpowiedzialny obywatel USA nie mogłem dłużej uczestniczyć w ukrywaniu informacji przed opinią publiczną – oświadczył Daniel Ellsberg i oddał się w ręce FBI. To on jest patronem tych wszystkich, którzy w imię dobrej sprawy ujawniają mroczne sekrety władzy.
Ellsberg podczas demonstracji w obronie Bradleya Manninga, Fort Meade, czerwiec 2012 r.Jonathan Ernst/Reuters/Forum Ellsberg podczas demonstracji w obronie Bradleya Manninga, Fort Meade, czerwiec 2012 r.

1

14 czerwca 1971 r., w sobotę wieczorem, Daniel Ellsberg z żoną Patricią wybierali się do kina. Gdy po drodze wpadli po dwójkę przyjaciół, gospodarz dostrzegł od razu, że Ellsberg jest roztrzęsiony. Powodem był telefon, tuż przed wyjściem z domu, od kogoś z „New York Timesa”: coś dziwnego działo się w redakcji, ale informator nie chciał mówić o szczegółach.

Coś dziwnego to była armia ochroniarzy, którą szefowie gazety ustawili wokół budynku, podczas gdy maszyny drukarskie szły pełną parą.

Polityka 27.2013 (2914) z dnia 02.07.2013; Historia; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Najbardziej niebezpieczny człowiek w Ameryce"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
08.12.2021