Historia

Wspaniały rok 1913

Ostatni rok przed Wielka Wojną

Berlin, rok 1913. Berlin, rok 1913. akg-images / EAST NEWS
Jeszcze rok przed wybuchem pierwszej wojny światowej Europa kwitła. To był czas belle époque. Jej zmierzch do dziś pociąga pisarzy i historyków. W glorii i rozpadzie monarchii habsburskiej odnajdują zastanawiające podobieństwa do dzisiejszego stanu UNII.
Cesarz Franciszek Józef podczas codziennej przejażdżki ulicami Wiednia.Oesterreichsches Volkshochschularchiv/Imagno/Getty Images/FPM Cesarz Franciszek Józef podczas codziennej przejażdżki ulicami Wiednia.

Ach, co to był za rok! Proust pisał „W poszukiwaniu straconego czasu”, Robert Musil „Człowieka bez właściwości”, a Oswald Spengler „Zmierzch Zachodu”. Franz Kafka zakochał się w Felicji i miał straszny zgryz, czy pójść z nią do łóżka. Max Weber ogłosił wszem i wobec, że świat został odczarowany, a arcyksiążę Franciszek Ferdynand bawił się modelami kolei. Zaś Ricarda Huch właśnie wydała wielką powieść o wojnie trzydziestoletniej i do głowy jej nie przychodziło, że może dojść do jej powtórki.

Polityka 44.2013 (2931) z dnia 28.10.2013; Historia; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Wspaniały rok 1913"

Czytaj także

Świat

Kontrowersyjna rolna rewolucja

Lada dzień na Ukrainie rozpocznie się rolna rewolucja. To najbardziej oczekiwana i kontrowersyjna obietnica Wołodymyra Zełenskiego.

Oleksandra Iwaniuk
25.01.2020