Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Historia

O dziejach i dziejopisarzach

Fascynująca korespondencja Kieniewicz-Wereszycki

Prof. Stefan Kieniewicz Prof. Stefan Kieniewicz Danuta Łomaczewska / EAST NEWS
Korespondencja profesorów historii Stefana Kieniewicza i Henryka Wereszyckiego z lat 1947–90 to wspaniałe źródło wiedzy, także o najnowszej Polsce.
Prof. Henryk Wereszyckizbiory Elżbiety Orman Prof. Henryk Wereszycki

Stefan Kieniewicz pisał 6 stycznia 1975 r. do Henryka Wereszyckiego: „Nieraz też rozmyślałem sobie, że kiedyś–kiedyś nasza korespondencja dwustronna, gdyby się dochowała, mogłaby stać się przedmiotem edycji, cennej nie tylko z punktu widzenia historii naszego wąskiego środowiska. Jasne, że chcielibyśmy, aby to była historia kompletna. Pański list ostatni stanowiłby w niej jedną z cenniejszych pozycji. Tylko obawiam się, że przyszły wydawca, nawet w XXI wieku, miałby z tym listem trudności – nie tylko grafologiczne. Wielka szkoda, że nie możemy tej polemiki prowadzić publicznie, włączyliby się do niej nie tylko historycy”.

Przyszłym wydawcą stała się Elżbieta Orman, historyk wysokiej klasy, kustosz archiwum Wereszyckich, wytrawny znawca biografistyki z krakowskiego Polskiego Słownika Biograficznego. Z zadaniem poradziła sobie doskonale, wkładając ogrom pracy w odczytanie, przypisy i 80 stron wstępu. Powstało dzieło nieodzowne dla każdego polskiego historyka dziejów nowoczesnych.

Polemika, która w warunkach PRL lat 70. nie mogła odbyć się publicznie, toczyła się między dwoma korespondentami w sprawach dla Polaków kluczowych. Kieniewicz (1907–92) ogłosił artykuł „O etyce historyka”. Uwagi w nim zawarte można odnieść częściowo i do ostatniego dwudziestolecia. Pisał w nim o naciskach politycznych, jakim poddaje się historyków, o cenzurze i autocenzurze, ale także o presji opinii publicznej, o tym, że „nie ośmieliłby się wychwalać bezkompromisowości jako jedynie trafnej we wszystkich okolicznościach metody postępowania”, o celowości „posługiwania się kompromisem w granicach jego dopuszczalności”, przeprowadzał analogie między Królestwem Kongresowym a Polską Ludową.

Polityka 44.2013 (2931) z dnia 28.10.2013; Historia; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "O dziejach i dziejopisarzach"
Reklama