Historia

List kaprala do generała

Historia listu Wałęsy do Jaruzelskiego

Lech Wałęsa podczas internowania w zamkniętym ośrodku rządowym w Arłamowie. Lech Wałęsa podczas internowania w zamkniętym ośrodku rządowym w Arłamowie. Stanisław Wałęsa/SIPA PRESS / EAST NEWS
Trzy zdania, napisane 8 listopada 1982 r. przez internowanego Lecha Wałęsę do Wojciecha Jaruzelskiego, przeszły do historii jako list kaprala do generała. Generał oczekiwał jednak, że kapral raczej podpisze podyktowany mu list.
I sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, premier i przewodniczący Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego Wojciech Jaruzelski.Wikipedia I sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, premier i przewodniczący Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego Wojciech Jaruzelski.

Wydaje mi się, że nadchodzi już czas wyjaśniania niektórych spraw i działania w kierunku porozumienia. Trzeba było czasu, aby wielu zrozumiało, co można i na ile można jeszcze po obu stronach. Proponuję spotkanie i poważne przedyskutowanie interesujących tematów, a rozwiązanie przy dobrej woli na pewno znajdziemy” – napisał 8 listopada 1982 r., internowany w Arłamowie (w zamkniętym ośrodku rządowym w Bieszczadach), przewodniczący Solidarności Lech Wałęsa. Jeszcze tego samego dnia funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu przesłali jego list telefonogramem do Warszawy.

Polityka 46.2013 (2933) z dnia 12.11.2013; Historia; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "List kaprala do generała"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Samice alfa: czego nie dostają, kogo poszukują?

Silne kobiety współczesne: z jakimi mężczyznami mają największe szanse na udany, trwały związek.

Ryszarda Socha
09.02.2016