Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Jak wychodziła się Europa

Europejskie wędrówki ludów

XIX-wieczny fresk „Atylla i jego armia maszerująca na Paryż”, znajdujący się we francuskim Panteonie. Malował Jules-Elie Delaunay. XIX-wieczny fresk „Atylla i jego armia maszerująca na Paryż”, znajdujący się we francuskim Panteonie. Malował Jules-Elie Delaunay. Mary Evans Picture Library / EAST NEWS
Migracje w pierwszym tysiącleciu n.e. doprowadziły do upadku Imperium Rzymskiego. Układ sił w Europie trwale się zmienił. Co skłoniło ludzi do masowych wędrówek?
Marek Sobczak/Polityka

Jesienią ubiegłego roku archeolodzy francuscy znaleźli w Obernai w Alzacji niezwykłą czaszkę. Długa i wąska powstała w wyniku celowej deformacji poprzez ściśnięcie niemowlęcej główki dwiema deseczkami. Zwyczaj deformowania był popularny wśród wielu ludów na całym świecie, ale do Europy w I tys. naszej ery trafił wraz z Hunami. Ponieważ tzw. czaszki wieżowe mieli głównie przedstawiciele elit, stały się one wyznacznikiem statusu społecznego i ideałem urody.

Polityka 5.2014 (2943) z dnia 28.01.2014; Nauka ; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak wychodziła się Europa"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022