Historia

Pierwszy prezydent Rzeczpospolitej

Tadeusz Kościuszko – polski Washington

Przysięga Tadeusza Kościuszki na Rynku w Krakowie 24 marca 1794 r. w obecności przedstawicieli różnych stanów. Przysięga Tadeusza Kościuszki na Rynku w Krakowie 24 marca 1794 r. w obecności przedstawicieli różnych stanów. BridgemanArt / FOTOCHANNELS
Mija rocznica wybuchu insurekcji kościuszkowskiej. Rzeczpospolita pod koniec XVIII w. była obok Stanów Zjednoczonych i Francji ośrodkiem wielkiej rewolucji społeczno-politycznej. Gdyby się powiodła, Polska już 200 lat temu stałaby się demokratyczną, świecką republiką, a jej pierwszym prezydentem zostałby zapewne polski Washington – Tadeusz Kościuszko.
Tadeusz Kościuszko pod Racławicami na obrazie Juliusza Kossaka.Wikipedia Tadeusz Kościuszko pod Racławicami na obrazie Juliusza Kossaka.

Historia potoczyła się inaczej, a insurekcja i jej Naczelnik stali się fundamentem niepodległościowej legendy, jaką żywiono Polaków przez kolejne dziesiątki lat. Niewielu wybitnych rodaków było równie fetowanych, choćby nazwami ulic, placów, szkół. Ale Kościuszkę czcimy głównie jako „pierwszego powstańca”. W wolnej od 25 lat Polsce ta legenda schodzi na plan dalszy. Tymczasem Kościuszko doskonale nadaje się na idola i patrona współczesnej Trzeciej Rzeczpospolitej.

Polityka 14.2014 (2952) z dnia 01.04.2014; Temat tygodnia; s. 18
Oryginalny tytuł tekstu: "Pierwszy prezydent Rzeczpospolitej"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Dziesięć tysięcy kroków

Chodźmy chodzić, maszerować z kijami i biegać. Plan minimum to dziesięć tysięcy kroków dziennie. Można też zwiększyć obroty, ale trzeba to robić z głową.

Marcin Piątek
28.07.2020