Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Historia

Zjednoczona Republika Rurytanii i Zubrowki

Wymyślone państwa wschodniej Europy

Kadr z komiksu o Tintinie „Afera Lakmusa”. Kadr z komiksu o Tintinie „Afera Lakmusa”. Egmont
Akcja najnowszego filmu Wesa Andersona „Grand Budapest Hotel” toczy się w państwie o nazwie bardzo swojskiej: w Republice Zubrowki. Zubrowka dołączyła w ten sposób do bardzo bogatej listy wymyślonych krajów, które zachodnia kultura od dawna lokuje w zaściankowej i zabłoconej części Europy.
Wyglądający jak wieśniacy bohaterowie „Grand Budapest Hotel”.Fox Searchlight Pictures/courtesy Everett Collection/Imperial-Cinepix Wyglądający jak wieśniacy bohaterowie „Grand Budapest Hotel”.

Ze wszystkich wymyślonych krajów we wschodniej Europie największą karierę zrobiła bezsprzecznie Rurytania. Państwo to po raz pierwszy pojawiło się w 1894 r. w romansidle o tytule „Więzień Zendy” i od razu zrobiło się o nim głośno, a autor książki, brytyjski prawnik Anthony Hope, mógł porzucić nudną adwokaturę i zająć się wyłącznie pisaniem.

Rurytania leżała gdzieś na granicach świata, który Zachód skłonny był uważać za swój: niby jest to jeszcze Europa, niby oficjalnym językiem Rurytanii jest porządna niemczyzna, ale zaraz za rogiem zaczyna się już ta przeklęta wschodnia otchłań, słowiańska, barbarzyńska i brutalna.

Polityka 18.2014 (2956) z dnia 27.04.2014; Historia; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Zjednoczona Republika Rurytanii i Zubrowki"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >