Historia

Krach Rzeczpospolitej Trojga Narodów

Co przyniosła unia hadziacka?

Bitwa pod Korsuniem w 1648 r. na współczesnej ukraińskiej dioramie. Bitwa pod Korsuniem w 1648 r. na współczesnej ukraińskiej dioramie. materiały prasowe
Szczególnie znamienne w dziejach ziem dzisiejszej Ukrainy są wydarzenia z połowy XVII w. – a wśród nich unia hadziacka, spóźniona próba poszerzenia unii polsko-litewskiej o naród Rusinów.
Król Jan KazimierzMieczysław Karlicki/EAST NEWS Król Jan Kazimierz

Powstanie kozackie, jakie pod wodzą Bohdana Chmielnickiego wybuchło w 1648 r., było niepodobne do wszystkich poprzednich. Przerastało je zasięgiem terytorialnym i skalą sukcesów. W przeciwieństwie do poprzednich zrywów przyniosło w krótkim czasie szereg zadziwiających zwycięstw militarnych nad wojskami Rzeczpospolitej. O ile jednak triumfy w bitwach pod Żółtymi Wodami i Korsuniem odniesione zostały nad niewielkimi korpusami, o tyle już zwycięstwo pod Piławcami nad potężną polską armią – obok 30 tys.

Polityka 21.2014 (2959) z dnia 20.05.2014; Historia; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Krach Rzeczpospolitej Trojga Narodów"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021