Imperialne ambicje Rosji

Nienasycenie
Rosja od wieków budowała swoje imperium ogniem i mieczem. Niestety, dla świata przekonanie o skuteczności zbrojnej agresji pokutuje u Rosjan do dziś.
Od Ruryka miała wywodzić się cała dynastia panująca aż do czasów Romanowów.
Wikipedia

Od Ruryka miała wywodzić się cała dynastia panująca aż do czasów Romanowów.

Wedle „Powieści lat minionych” z XII w. plemiona słowiańskie z ziem wokół Kijowa poprosiły germańskich Normanów (wikingów) ze Skandynawii, aby zorganizowali im władzę, czyli państwo: „Ziemia nasza wielka jest i obfita, a ładu w niej nie ma. Przychodźcie więc rządzić i władać nami”. W XVIII w. germańskie pochodzenie Rusi zostało uznane przez Michała Łomonosowa za oszczerstwo, a w ZSRR szczególnie zaciekle zwalczano ten pogląd. Obecnie większość badaczy jest jednak przekonana o normandzkiej genezie Rusi. Nazwa ta być może pochodzi od rootsi, estońskiego określenia żeglarzy skandynawskich. Inne tropy wskazują na pochodzenie irańskie: rux/rox znaczy jasny, co może mieć związek z karnacją skóry. Zdaje się potwierdzać to relacja arabska Ibn Fadlana z 922 r., który zachwycał się Słowianami koło Kijowa: „podobni byli do palm z białymi i czerwonymi twarzami”.

Jednak trop normandzki i panowanie ich wodza Ruryka wydają się najpewniejsze. Od Ruryka miała też wywodzić się cała dynastia panująca aż do czasów Romanowów. Po objęciu władzy nad Nowogrodem Wielkim i Kijowem Normanowie szybko roztopili się w kulturze i ludności słowiańskiej, a chrześcijaństwo w obrządku wschodnim, przyjęte przez wielkiego księcia kijowskiego Włodzimierza w 988 r., zaczęło kształtować odrębność Rusi. Sprzyjało temu posługiwanie się alfabetem cyrylicznym.

Szczególnego znaczenia nabrało Wielkie Księstwo Kijowskie za czasów Jarosława Mądrego (1019–54).

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną