Historia

Histeria polityczna i nerwice historyczne

1 września w świadomości Polaków i Niemców

Co jakiś czas okazuje się, że „polski aspekt” drugiej wojny światowej jest w Niemczech spychany w cień. Co jakiś czas okazuje się, że „polski aspekt” drugiej wojny światowej jest w Niemczech spychany w cień. Corbis
Jaki w 75 lat od wybuchu drugiej wojny światowej jest obraz tamtego czasu w świadomości Polaków i Niemców, narodów dziś połączonych sojuszem? Czy z coraz bardziej odległej historii płyną jakieś aktualne nauki?
Wizerunek Helmuta Kohla obejmującego się „znakiem pokoju” z Tadeuszem Mazowieckim był symbolem nie tylko pojednania, ale także polsko-niemieckiej wspólnoty interesów.Adam Hawałej/PAP Wizerunek Helmuta Kohla obejmującego się „znakiem pokoju” z Tadeuszem Mazowieckim był symbolem nie tylko pojednania, ale także polsko-niemieckiej wspólnoty interesów.

W Niemczech 1 września 1939 r. to dość warunkowy dzień pamięci. W dawnej, bońskiej, Republice Federalnej początek drugiej wojny światowej przez długie lata był wart jedynie krótkich notatek prasowych. Jeszcze w 1989 r. – w 50 rocznicę niemieckiej napaści na Polskę – Helmut Kohl zablokował wizytę ówczesnego prezydenta federalnego Richarda von Weizsäckera na Westerplatte, ponieważ dla siebie chciał zarezerwować gest symbolizujący przełom w stosunkach polsko-niemieckich, skierowany w przyszłość, a nie przeszłość.

Czytaj także

Ja My Oni

Czym są uczucia między robotami a ludźmi?

Jak autorka niemieckiego „Die Zeit” próbowała zaprzyjaźnić się ze „sztucznym inteligentem”, Botrisem.

Ana Mayr, [tł.] Adam Krzemiński
14.05.2019