Historia

Histeria polityczna i nerwice historyczne

1 września w świadomości Polaków i Niemców

Co jakiś czas okazuje się, że „polski aspekt” drugiej wojny światowej jest w Niemczech spychany w cień. Co jakiś czas okazuje się, że „polski aspekt” drugiej wojny światowej jest w Niemczech spychany w cień. Corbis
Jaki w 75 lat od wybuchu drugiej wojny światowej jest obraz tamtego czasu w świadomości Polaków i Niemców, narodów dziś połączonych sojuszem? Czy z coraz bardziej odległej historii płyną jakieś aktualne nauki?
Wizerunek Helmuta Kohla obejmującego się „znakiem pokoju” z Tadeuszem Mazowieckim był symbolem nie tylko pojednania, ale także polsko-niemieckiej wspólnoty interesów.Adam Hawałej/PAP Wizerunek Helmuta Kohla obejmującego się „znakiem pokoju” z Tadeuszem Mazowieckim był symbolem nie tylko pojednania, ale także polsko-niemieckiej wspólnoty interesów.

W Niemczech 1 września 1939 r. to dość warunkowy dzień pamięci. W dawnej, bońskiej, Republice Federalnej początek drugiej wojny światowej przez długie lata był wart jedynie krótkich notatek prasowych. Jeszcze w 1989 r. – w 50 rocznicę niemieckiej napaści na Polskę – Helmut Kohl zablokował wizytę ówczesnego prezydenta federalnego Richarda von Weizsäckera na Westerplatte, ponieważ dla siebie chciał zarezerwować gest symbolizujący przełom w stosunkach polsko-niemieckich, skierowany w przyszłość, a nie przeszłość.

Polityka 35.2014 (2973) z dnia 26.08.2014; Temat tygodnia; s. 19
Oryginalny tytuł tekstu: "Histeria polityczna i nerwice historyczne"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021