Historia

Histeria polityczna i nerwice historyczne

1 września w świadomości Polaków i Niemców

Co jakiś czas okazuje się, że „polski aspekt” drugiej wojny światowej jest w Niemczech spychany w cień. Co jakiś czas okazuje się, że „polski aspekt” drugiej wojny światowej jest w Niemczech spychany w cień. Corbis
Jaki w 75 lat od wybuchu drugiej wojny światowej jest obraz tamtego czasu w świadomości Polaków i Niemców, narodów dziś połączonych sojuszem? Czy z coraz bardziej odległej historii płyną jakieś aktualne nauki?
Wizerunek Helmuta Kohla obejmującego się „znakiem pokoju” z Tadeuszem Mazowieckim był symbolem nie tylko pojednania, ale także polsko-niemieckiej wspólnoty interesów.Adam Hawałej/PAP Wizerunek Helmuta Kohla obejmującego się „znakiem pokoju” z Tadeuszem Mazowieckim był symbolem nie tylko pojednania, ale także polsko-niemieckiej wspólnoty interesów.

W Niemczech 1 września 1939 r. to dość warunkowy dzień pamięci. W dawnej, bońskiej, Republice Federalnej początek drugiej wojny światowej przez długie lata był wart jedynie krótkich notatek prasowych. Jeszcze w 1989 r. – w 50 rocznicę niemieckiej napaści na Polskę – Helmut Kohl zablokował wizytę ówczesnego prezydenta federalnego Richarda von Weizsäckera na Westerplatte, ponieważ dla siebie chciał zarezerwować gest symbolizujący przełom w stosunkach polsko-niemieckich, skierowany w przyszłość, a nie przeszłość.

Polityka 35.2014 (2973) z dnia 26.08.2014; Temat tygodnia; s. 19
Oryginalny tytuł tekstu: "Histeria polityczna i nerwice historyczne"

Czytaj także

Ludzie i style

Jak amerykańskie flippery z Francji do Polski trafiły

Flippery, czyli zręcznościowe, elektromechaniczne maszyny do grania, były kiedyś obowiązkowym elementem wyposażenia w barach, hotelach i... nocnych klubach. O ich losach opowiada Marek Jasicki, który importował je z Francji do Polski.

Łukasz Dziatkiewicz
15.09.2019