„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Historia

Warszawski dziennik podoficera Wehrmachtu

Powstanie oczami dobrego Niemca

Podwarszawska stacja Włochy - wyjazd uciekinierów z miasta ogarniętego pożarem. Podwarszawska stacja Włochy - wyjazd uciekinierów z miasta ogarniętego pożarem. AN
Dziennik Erwina Hümmera, podoficera Wehrmachtu, przeleżał w ukryciu 70 lat. Po raz pierwszy publikujemy w Polsce jego fragmenty. „Dobry” Niemiec (któremu zresztą Polacy pomogli przeżyć) pisze o Powstaniu Warszawskim i komentuje polską kulturę, religijność i obyczajowość.
Niemieccy żołnierze na przedpolach WarszawyNarodowe Archiwum Cyfrowe Niemieccy żołnierze na przedpolach Warszawy

Dwa tygodnie przed wybuchem powstania w majątku należącym do rodziny przedwojennego premiera RP Władysława Grabskiego (dziś Gołąbki na terenie warszawskiego Ursusa), zjawił się niemiecki podoficer Erwin Hümmer. Jego kompania z 213 pułku grenadierów została przerzucona pod Warszawę, aby wzmocnić siły 9 Armii. Erwin Hümmer miał 28 lat, pochodził z katolickiej Bawarii, wstąpił do zakonu augustianów w Würzburgu, gdzie przyjął imię Victor. Z chwilą wybuchu wojny z Francją w 1940 r.

Polityka 37.2014 (2975) z dnia 09.09.2014; Historia; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Warszawski dziennik podoficera Wehrmachtu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
01.11.2020